STYCZEŃ 2025

Tak Mieszkańcy Gminy Mszczonów pożegnali Śp. Burmistrza Józefa Grzegorza Kurka

Śp. Józef Grzegorz Kurek zmarł w sobotę, 4 stycznia. Tydzień po tym tragicznym dla całej Gminy Mszczonów wydarzeniu odbyły się uroczystości pogrzebowe Najdłużej Urzędującego Burmistrza w Polsce. 

Msza żałobna w kościele farnym pw. świętego Jana Chrzciciela rozpoczęła się 11 stycznia o godzinie 12:00. Celebrował ją Jego Eminencja Biskup Łowicki Wojciech Osial w koncelebrze z dziekanem Dekanatu Mszczonów ks. kan. Adamem Kostrzewą i proboszczem Parafii pw. świętego Ojca Pio w Mszczonowie ks. kan. Sławomirem Tulinem. W Eucharystii uczestniczyli również pozostali kapłani, posługujący w parafiach, zlokalizowanych na terenie Ziemi Mszczonowskiej: proboszcz Parafii pw. Św. Trójcy w Lutkówce ks. prałat Zbigniew Chmielewski, proboszcz Parafii pw. świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Osuchowie ks. Jacek Warzecha, ks. prałat Tadeusz Przybylski, ks. prałat Jerzy Witkowski i ks. dr Paweł Muranowicz. Na pogrzeb przybyli ponadto księża z innych, sąsiednich parafii, którzy znali i cenili Śp. Burmistrza. 

Msza była zwieńczeniem dwudniowych uroczystości żałobnych, przygotowanych przez rodzinę oraz mieszkańców i władze samorządowe gminy. Ceremonia pożegnalna Włodarza miała miejsce w piątek, 10 stycznia, w kaplicy lokalnej, mszczonowskiej firmy z rodzinnymi tradycjami, działającego od roku 1937 Domu Pogrzebowego „Koperski”. Przy trumnie czuwali tam: członkowie rodziny, radni Rady Miejskiej w Mszczonowie, pracownicy Urzędu Miejskiego, strażacy z jednostek gminnych OSP, a także przyjaciele i znajomi Śp. Burmistrza. Modlitwę różańcową w intencji Zmarłego prowadził proboszcz Jego Parafii (pw. świętego Ojca Pio) ks. kanonik Sławomir Tulin. Burmistrz Mszczonowa został pochowany w historycznym modelu trumny, którego pierwowzór zaprojektowano w zakładzie stolarskim Domu Pogrzebowego „Koperski” jeszcze w czasach przedwojennych.

W sobotni poranek Śp. Burmistrz Kurek odbył natomiast swój ostatni POM. Przypomnijmy, że tzw. Powolny Objazd Miasta, a właściwie całej gminy, który zwykł wykonywać od początku swego urzędowania w Mszczonowie, pozwalał mu zapoznawać się w terenie z potrzebami Mieszkańców i lokalnych instytucji. Ostatni POM był wyjątkowy. Trumna wieziona karawanem eskortowana była przez policyjny radiowóz i wozy bojowe strażackich jednostek. Na trasie wiodącej przez Wręczę, Kamionkę, Piekary, Bobrowce, Osuchów, Lutkówkę i Mszczonów zbierali się Mieszkańcy, aby w ten sposób, symbolicznie pożegnać się, okazać szacunek i podziękować Śp. Burmistrzowi za Jego olbrzymie dokonania dla gminnej społeczności. Koniec POM-u wyznaczono na zrewitalizowanym Placu Piłsudskiego. Burmistrz tuż przed śmiercią planował jego uroczyste otwarcie. Nikt nie przewidział jednak, że będzie ono miało taki przebieg. 

Karawan z trumną Zmarłego dojechał do centrum Mszczonowa. Na głównej alei placu szpaler z różami utworzyli: radni, urzędnicy Urzędu Miejskiego, pracownicy jednostek budżetowych gminy oraz nauczyciele. Trumna postawiona została na katafalku przed schodami ratusza. Wartę honorową zaciągnęli przy niej rekonstruktorzy z mszczonowskiej GRH oraz strażacy. Nad zgromadzonymi powiewała opuszczona do połowy masztu flaga Mszczonowa. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski, który pełnił rolę prowadzącego uroczystości, poprosił o zabranie głosu przewodniczącego Rady Łukasza Koperskiego. Po nim Śp. Burmistrza pożegnała też wiceburmistrz Barbara Galicz. Nad trumną modlili się dwaj mszczonowscy proboszczowie – ks. kan. Adam Kostrzewa (Parafia pw. św. Jana Chrzciciela), ks. kan. Sławomir Tulin (Parafia pw. św. Ojca Pio) oraz ks. senior prałat Jerzy Witkowski. W drodze do mszczonowskiej fary trumna z ciałem Zmarłego przeniesiona została przez szpaler, utworzony przez dwadzieścia dwa poczty sztandarowe (OSP Grabce Towarzystwo, OSP Mszczonów,  OSP Osuchów, OSP Piekary, OSP Wręcza, OSP Zbiroża, OSP Radziejowice, OSP Kuklówka Zarzeczna, OSP Skuły, OSP Żelechów, Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Mszczonowie, Klubu Sportowego „Mszczonowianka”, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Mszczonów, Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza  w Mszczonowie, Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie, Szkoły Podstawowej im. mjr Józefa Wiśniewskiego w Lutkówce, Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie, Zespołu Szkół w Mszczonowie, Kół Łowieckicj „Lis” z Mszczonowa, „Jenot” z Grójca i „Dzik” z Żyrardowa oraz Związku Sadowników RP) i jeden poczet proporcowy MDP Zbiroża. Urzędnicy i pracownicy lokalnych instytucji z różami w dłoniach ustawili się natomiast wzdłuż ulic Warszawskiej i Żyrardowskiej. 

W kościele wartę przy trumnie pełnili na zmianę strażacy i rekonstruktorzy z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii życiorys Śp. Burmistrza Józefa Grzegorza Kurka odczytał zebranym w świątyni wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski. Na ekranie przed ołtarzem wyświetlane było w tym czasie fotograficzne wspomnienie Zmarłego, przygotowane przez Gminne Centrum Informacji. Oprawę muzyczną ostatniego pożegnania zapewnili: Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, organista Parafii farnej Zygmunt Łęczycki, a także pani Agata Baumel i pan Marek Baumel. 

Podczas Mszy pogrzebowej w wygłoszonej homilii biskup Osial wymienił wiele zasług Śp. Burmistrza Kurka. Podziękował mu też za wspieranie kościoła i wspólnot parafialnych. Należy przypomnieć, że Zmarły wśród wielu odznaczeń, medali i orderów posiadał Krzyż Św. Wiktorii nadawany za zasługi dla Kościoła Łowickiego – „Pro Ecclesiae Lovicensis”. 

Biskup Ordynariusz stwierdził, że Śp. Burmistrz był marzycielem i wizjonerem. Pokazywał, że przyszłość zaczyna się dzisiaj. Przekształcił mały Mszczonów w prężnie rozwijającą się wspólnotę. Dał miastu: pracę, chleb, prestiż. Do rangi symbolu urosło zdarzenie związane ze zdobyciem przez niego mandatu Posła na Sejm. Z miłości do swej gminy zrezygnował z kariery parlamentarnej i pozostał na urzędzie burmistrza. Ponadto był wrażliwy na ludzką biedę, a należy pamiętać – mówił dalej Biskup – że nieszczęśliwy jest rzeczą świętą i Burmistrz o tym pamiętał. - Spróbujmy zrobić więcej – stwierdził na zakończenie Jego Eminencja. 

We Mszy pogrzebowej oprócz Najbliższych Zmarłego uczestniczyło wielu: polityków, samorządowców, a także przedstawicieli firm i instytucji. W tym gronie wymienić należy: Doradcę Prezydenta RP Marka Rymszę, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, Posłów na Sejm RP Mirosława Maliszewskiego, Mirosława Adama Orlińskiego i Macieja Małeckiego, Senatora RP Waldemara Pawlaka, Posła do Parlamentu Europejskiego Jacka Ozdobę, Wojewodę Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starostę Powiatu Żyrardowskiego Andrzeja Wilka oraz mazowieckich i łódzkich samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw.

Mowy pożegnalne nad trumną zmarłego wygłosili: Przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie Łukasz Koperski, Zastępca Burmistrza Mszczonowa Barbara Galicz, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Żyrardowski Andrzej Wilk oraz Prezes Geotermii Mazowieckiej Marek Balcer. 

Ciało Śp. Burmistrz Mszczonowa zostało złożone do grobu na nowym cmentarzu – nieopodal kaplicy Parafii pw. św. Ojca Pio. Nad grobem odegrany został Hejnał Mszczonowa. Na trąbce wykonał go druh Artur Zielonka (syn kompozytora utworu - śp. Jacka Zielonki). Oprawę muzyczną ostatniej drogi i ceremonii pochówku zapewniła Orkiestra Dęta OSP Mszczonów, dyrygowana przez Szczepana Bieszczada. Flaga, która okrywała trumnę Zmarłego, została tuż przed włożeniem ciała do grobu zdjęta przez rekonstruktorów z MSH i zgodnie z ceremoniałem przekazana Wdowie – pani Marii Kurek. 

MM

  • Zdjęcie: trumna z ciałem Burmistrza Mszczonowa w samochodzie pogrzebowym
  • Zdjęcie: Msza żałobna w kościele Jana Chrzciciela
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w mszy żałobnej
  • Zdjęcie: poczty sztandarowe stojące w kościele
  • Zdjęcie: Msza żałobna - osoby zgromadzone w kościele
  • Zdjęcie: przemówienia władz samorządowych w kościele podczas mszy żałobnej
  • Zdjęcie: przemówienia władz samorządowych w kościele podczas mszy żałobnej
  • Zdjęcie: osoby żegnające Burmistrza stojące przed Urzędem Miejskim
  • Zdjęcie: Mężczyzna niosący zdjęcie Burmistrza i dwie kobiety niosące jego odznaczenia
  • Zdjęcie: przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego składający flagę Mszczonowa
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w ostatnim pożegnaniu Burmistrza