AKTUALNOŚCI LISTOPAD 2024

Mszczonów czwarty w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”! 

4 miejsce w Polsce i 1 na Mazowszu – tak wysoki wynik uzyskała gmina Mszczonów w swojej kategorii tegorocznego Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Łącznie w grupie gmin miejskich i miejsko-wiejskich sklasyfikowano aż 913 podmiotów. 
Mszczonów systematycznie plasuje się w czołówce tej kategorii. W tym roku gmina została oceniona na 58,58 punktów, czyli zaledwie o niecałe 5 mniej niż zwycięska Łeba. Wynik samorządu jest też wyższy niż ten ubiegłoroczny, który wynosił 55,75 pkt.

Mszczonów wyprzedziły jedynie zwycięska Łeba, łódzki Jeżów (2 miejsce) i dolnośląska Ścinawa. Nasza gmina w tyle zostawiła tak znane miejscowości turystyczne, jak Polanica-Zdrój, Wisła, Karpacz, Międzyzdroje, Duszniki-Zdrój, Uniejów, Zakopane, Krynica Morska, Jastarnia, Mielno czy Władysławowo. Z geograficznie bliższych miejscowości w rankingu za Mszczonowem znalazły się m.in. Bolimów (35 miejsce), Milanówek (44), Żyrardów (71), Ciechanów (165), Podkowa Leśna (182), Konstancin-Jeziorna (190), Błonie (211), Tarczyn (249), Ożarów Mazowiecki (263), Pruszków (330), Rawa Mazowiecka (375) i Grodzisk Mazowiecki (500).

Obecna edycja Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” miała charakter jubileuszowy. Zestawienie powstało już po raz dwudziesty, co pokazuje, jak wielkim prestiżem i wiarygodnością się ono cieszy. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych i pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. 

Kryteriami oceny w tegorocznym rankingu było ok. 30 wskaźników, wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny.

Zbierane dane podzielono na trzy kategorie trwałości – ekonomiczno-finansową, społeczną i środowiskową. Przyznając punkty kapituła analizowała m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów czy budowania potencjału rozwojowego. Oceniano również efektywność zarządzania budżetem. W kolejnej grupie kapituła wzięła pod uwagę np. dynamikę inwestycji w infrastrukturę społeczną oraz wydatki na oświatę, kulturę czy sport. Punkty rankingowe przyznawano także za efektywność gospodarki wodno-kanalizacyjnej i poziom selektywnej zbiórki odpadów.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI
Foto: „Rzeczpospolita”

  • Logo Ranking Rzeczpospolitej
  • Zdjęcie: kobiety i mężczyźni - przedstawiciele samorządu trzymający dyplomy informujące o osiągniętym miejscu w Rankingu...