„W fajnym miejscu mieszkacie…”
Tradycyjne spotkanie samorządowców z mieszkańcami, podsumowujące tegoroczne inwestycje na terenie gminy Mszczonów, odbyło się w środę, 15 listopada, w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Otworzył je przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Podziękował wszystkim Mieszkańcom za przybycie, po czym przedstawił obecnych z nim radnych Rady Miejskiej, dyrektorów gminnych jednostek budżetowych, a także kierowników Wydziałów Urzędu Miejskiego.
Jednocześnie wyjaśnił, że w tym roku nie odbędą się podobne spotkania samorządowe na terenach wiejskich, gdyż już w styczniu w sołectwach gminy Mszczonów mają zostać organizowane wybory sołtysów i na każdym z wiejskich posiedzeń będzie jednocześnie można przedstawić Mieszkańcom sprawozdanie z działalności gminy.
Po tym wyjaśnieniu przewodniczący przekazał głos burmistrzowi Mszczonowa Józefowi Grzegorzowi Kurkowi. Ten po przywitaniu z Mieszkańcami rozpoczął relacjonowanie zmian, które zaszły na terenie gminy. Najpoważniejszą inwestycją zakończoną w tym roku było oddanie do użytku zmodernizowanej oczyszczalni ścieków. Kosztowała ona ponad 25 mln zł. Jej pojawianie się to zapowiedź dalszego rozwoju miasta. Stara oczyszczalnia miała określą przepustowość i była już zbyt mała, aby obsłużyć nowe budynki mieszkalne i przemysłowe.
Mszczonów potrzebuje kolejnych osiedli mieszkalnych – tłumaczył burmistrz. Te zaczną już niedługo powstawać. Pierwsze ma stanąć przy dworcu PKP i będzie budowane przez firmę Mirbud. Rozbudowane ma też zostać Osiedle Pastelowe przy ulicy Rolniczej. Bloki mieszkalne zaczną, ponadto, wyrastać przy ulicy Wschodniej.
Jednocześnie budowę mniejszych budynków wielorodzinnych zapowiada miejscowy developer. Jego obiekty będą uzupełniać przerwy w liniach zabudowy miejskiej, czyli zagospodarowywane będą puste działki na terenie miasta. Gmina – jak poinformował burmistrz – przystąpiła również do Inicjatywy Mieszkaniowej Centrum, w której skupionych jest dziesięć mazowieckich gmin (między innymi Grodzisk Mazowiecki i Kozienice). Dzięki niej powstaną na terenie Badowo-Dańk trzy czteropiętrowe bloki. W każdym z nich znajdzie się po 40 lokali, które z czasem będzie można wykupić na własność. Początek tej inwestycji przewidywany jest na przełomie 2024 i 2025 lat.
Włodarz Mszczonowa mówił też zebranym w MOK-u o obiektach, które przeszły ostatnio termomodernizacje, remonty wewnętrzne, a także rozbudowy. Pierwszym z nich jest Mszczonowski Ośrodek Kultury. W MOK-u wykonano solidny remont z wymianą instalacji włącznie. Pełną modernizację zafundowano także siedzibie mszczonowskiej OSP.
Następnymi odnowionymi budynkami są dwie szkoły podstawowe - w Lutkówce i Piekarach. W Lutkówce w dobudowanej części zorganizowano świetlicę, natomiast w Piekarach powstały nie tylko nowe klasy, ale przede wszystkim postawiono przestronną salę gimnastyczną. Burmistrz podkreślał, że Szkoła w Piekarach jest teraz najliczniejszą z wiejskich szkół w gminie, więc jej rozbudowa była koniecznością.
Na spotkaniu omówiono, ponadto, korzyści, które Mszczonów będzie miał z nowego odwiertu geotermalnego, powstającego na działce narożnej pomiędzy ulicami Tysiąclecia i Maklakiewicza. Łącznie dwa mszczonowskie odwierty geotermalne będą razem mogły podawać nawet 200 m3 wody na godzinę. To zwiększy możliwości ogrzewania geotermalnego. Niebawem nawet na osiedla jednorodzinne popłynie geotermalne ciepło. Z myślą o tym Geotermia Mazowiecka zaczęła już rozbudowywać na terenie miasta sieć ciepłowniczą.
Następnym tematem, który omówiony został przez burmistrza Kurka, były plany budowy sklepów wielkopowierzchniowych i samoobsługowych. Nowymi obiektami handlowymi, które pojawią się w Mszczonowie będą: centrum handlowe z Lidlem, a także Dino. Sieciówki w centrum handlowym sprawią, że wyjazdy w celach zakupowych do sąsiednich miast nie będą już konieczne.
Burmistrz tłumaczył jednocześnie, że pomówieniem są rozsiewane informacje, jakoby on czy poszczególni radni blokowali budowę sklepów wielkopowierzchniowych w Mszczonowie. Ich powstanie zależy bowiem – jak można było usłyszeć - od analiz rynku, wykonywanych przez poszczególne sieci. Do tej pory takiego zainteresowania Mszczonowem oprócz Biedronki i Lewiatana żadna ze znanych firm nie przejawiała.
Prawdziwym przełomem dla Mszczonowa – zdaniem burmistrza Kurka – ma być wybudowanie przy ulicy Tarczyńskiej Centrum Aktywności Lokalnej, w którym znajdą się miejsca na biura lokalnych organizacji społecznych, centrum rehabilitacyjne, a przede wszystkim SOR z własnym laboratorium medycznym, diagnostyką oraz dyżurującymi lekarzem i pielęgniarką. To miejsce zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo zdrowotne. W sytuacjach nagłych w miejscowym SOR-ze będzie można uzyskać pilną pomoc, co wyeliminuje nieszczęśliwe wypadki wynikające z wożenia chorego od szpitala do szpitala z powodu braku miejsc (znane chociażby z tak nieodległego okresu pandemicznego).
Budowa Centrum Aktywności rozpocząć się ma zaraz po uruchomieniu środków z Unii Europejskiej, co – jak usłyszeli zebrani w MOK-u - zapowiadają nowo wybrani parlamentarzyści. Od przywrócenia finansowania unijnego uzależnione jest też rozpoczęcie modernizacji linii kolejowej nr 12 (Skierniewice – Łuków). Dzięki niej będzie można w 40 minut dojechać pociągiem z Mszczonowa do Warszawy. Składy pasażerskie mają się po niej poruszać z prędkościami do 160 km/h. Stacje kolejowe, które na niej będą wyznaczone znajdą się w: Skierniewicach, Puszczy Mariańskiej, Mszczonowie-Suntago, Mszczonowie-Centrum, Tarczynie, Prażmowie, Piasecznie i Warszawie. Zakończenie budowy, jeśli uda się dotrzymać termin planowanego początku na rok 2024, nastąpi w roku 2026.
Inwestycje w nowe oraz zmodernizowane drogi i ulice, których należy się niebawem spodziewać, to zgodnie z zapowiedziami włodarza Mszczonowa:
- ulica Żukowska w Świnicach (budowa już trwa – termin oddania do użytku to czerwiec 2024),
- ulice Maklakiewicza, Wierzejskiego, Kilińskiego i Zarzeczna w Mszczonowie,
- mszczonowskie ulice 3 Maja i Narutowicza - z jednoczesną budową wielu nowych miejsc parkingowych tak potrzebnych w związku z licznie działającymi przy ulicy Sienkiewicza punktami usługowymi i handlowymi.
Jak dowiedzieli się Mieszkańcy przybyli do MOK-u gmina Mszczonów dokładała w tym roku swoje fundusze do inwestycji powiatowych, które zostały sfinansowane dzięki środkom z CPK. Remonty dróg, o których była mowa w trakcie spotkania, dotyczą odcinków w Bobrowcach, Strzyżach i Badowo – Dańkach.
W części wystąpienia poświęconej nowym inwestycjom burmistrz Kurek obiecał, że w kolejnej kadencji 2024 - 29 planowane jest wyremontowanie wszystkich ulic w Mszczonowie. Stwierdził ponadto, że nie zaniedba rozbudowy miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (kanalizacja sanitarna i deszczowa). Zapewnił o wykonaniu modernizacji budynków szkół podstawowych w Mszczonowie i Bobrowcach, a także rozbudowie obiektów stadionowych Klubu Sportowego „Mszczonowianka” (na co jest już przyznana dotacja w kwocie 8 mln zł).
Uchylił też rąbka tajemnicy na temat planowanej budowy na terenach przemysłowych gminy intermodalnego terminalu kontenerowego. Transport intermodalny to usługa, w ramach której przewóz towarów odbywa się przy wykorzystaniu kilku środków transportu – np. pociągu, samochodu i jednej jednostki ładunkowej - np. kontenera. Takie centrum dostarczy potężnego zastrzyku finansowego gminnemu budżetowi z wygenerowanych podatków, a także znaczącą ilość nowych miejsc pracy. Będzie w dzielnicy przemysłowej najbardziej dochodową inwestycją, która znacząco wpłynie na rozwój całego regionu.
Po tej zapowiedzi burmistrz Kurek oficjalnie zakomunikował mieszkańcom, iż w nadchodzących wyborach zamierza ubiegać się o reelekcję i wraz z nim do wyborów przystąpi większość z dotychczasowego składu Rady Miejskiej.
W części przewidzianej na pytania mieszkańców jedno z pierwszych dotyczyło możliwości dostępu na terenach wiejskich do szerokopasmowego Internetu. Burmistrz wyjaśniał, że niebawem, dzięki zabiegom samorządowców, w naszej gminie rozpocznie się poważna inwestycja firmy Orange. Na terenach wiejskich światłowody będą rozprowadzane po słupach energetycznych, a informacje o planowanych punktach podłączenia będą podawane podczas zebrań wiejskich. Na każdym z nich mieszkańcy będą mogli sprawdzić, czy ich adres znajduje się na liście i ewentualnie uzupełnić ją o nowe zgłoszenia. Inwestycja ta powinna zakończyć problemy internetowe. W gminie Mszczonów znikną po niej tzw. „białe plamy” na mapach zasięgów.
Kolejne pytania dotyczyły dostępności do wody. W okresach letnich występowały bowiem problemy z jej dostarczeniem do wyższych pięter bloków na mszczonowskich osiedlach. Dyrektor ZGKiM Grzegorz Ludwiak tłumaczył, że polecał już Spółdzielni Mieszkaniowej zakup urządzeń, zwiększających ciśnienie wody w sieci, które powinny być montowane w poszczególnych blokach. Ze swej strony dyrektor zapewniał, że Zakład i tak utrzymuje wyższe ciśnienie w sieci niż powszechnie zalecane, ale w przypadku zwiększonego poboru wody mogą mimo to występować chwilowe problemy z jej dostarczeniem na wyższe piętra. Inną sprawą jest niepokojąca kwestia dostępności do dobrej jakościowo wody. Żeby zaspokoić potrzeby miasta wybudowana została studnia w Badowo-Dańkach (powstanie jeszcze przy niej stacja uzdatniania). Woda do Mszczonowa płynie także z ujęcia w Lindowie. Żeby zabezpieczyć Mszczonów w wystarczającą ilość wody pitnej nowa studnia będzie powstawać w Markowie Towarzystwo. Przy niej również planowane jest pobudowanie stacji uzdatniania.
Pytania z sali od mieszkańców odnosiły się również do stanu miejscowej służby zdrowia i doskwierającego pacjentom braku specjalistów. Szczególnie upominano się o stomatologa i ginekologa. Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski zapewnił, że ten problem jest znany samorządowi i właśnie niemu poświęcono ostatnią sesję Rady. Zachęcał wszystkich do odsłuchania dyskusji, która była w jej trakcie prowadzona. Konkluzja z niej jest taka, że jeśli miejscowe przychodnie nie podołają oczekiwaniom mieszkańców, to ich teren będzie przejmowany przez silniejsze podmioty i gmina będzie podpisywać umowy na wynajem budynków ośrodków zdrowia z konkurencją.
W dalszej części spotkania upominano się o budowę ścieżek rowerowych na terenie miasta. Przewodniczący Koperski zapewniał, że powstają one przy każdej nowo budowanej lub modernizowanej drodze czy ulicy, jeśli tylko jest na niej wystarczająco dużo miejsca. Niestety, jeżeli pas drogowy jest zbyt wąski to nie ma mowy, aby wbrew przepisom dokładać jeszcze do niego pas dla rowerów.
Mieszkańcy zadawali też pytania o rozbudowę Term o basen kryty. Burmistrz wyjaśnił, że planowane jest wybudowanie zadaszenia nad obecnym basenem sportowym, a radny Robert Głąbiński prezentował zdjęcie planów takiej inwestycji.
Kolejnymi tematami poruszanymi w MOK-u były zagadnienia dotyczące: smogu i programu „Czyste Powietrze”, rewitalizacji dworca PKP, rozbudowy miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, a także monitoringu miejskiego i modernizacji placu zabaw dla dzieci pomiędzy ulicami Kwiatową i Spółdzielczą. Tę ostatnią kwestię omówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski i zapowiedział, że plany modernizacji placu zostały już sporządzone, a ich realizacja ma być rozpoczęta jeszcze podczas tej kadencji.
Oczywiście, podczas spotkania nie zabrakło odwołań do kwestii odpadów i inwestycji, które powstały w północnej dzielnicy przemysłowej. Burmistrz Kurek zdecydowanie stwierdził, że w gminie Mszczonów żadnego tzw. „zagłębia śmieciowego” nie będzie, a już funkcjonujące firmy, zajmujące się gospodarką odpadami, jak widać działają zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi i nie generują dla mieszkańców żadnego zagrożenia. - Nie ma zapowiadanego zalewu śmieci, przykrego zapachu czy też groźby skażenia. Wszystko, czym straszono mieszkańców, okazało się jedynie pustymi hasłami – skwitował sprawę burmistrz.
Ostatnią osobą z przybyłych do MOK-u, która zabrała głos podczas spotkania, był pan zajmujący się zawodowo audytami gmin. Stwierdził on, że o sile Mszczonowa zdecydowało wiele czynników, ale dwa najważniejsze to wyjątkowo dobre położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych oraz stabilna sytuacja polityczna. Dzięki sprawnemu zarządzaniu, zgodzie we władzach samorządowych oraz możliwości konsekwentnego realizowania planów rozwojowych udało się – jego zdaniem - zbudować sprawnie funkcjonującą gminę. Audytor pochwalił też zdecydowaną postawę mszczonowskich samorządowców w sprawach oświatowych. -Tu łoży się na rozwój oświaty, a nie likwiduje się szkoły i przedszkola. Tu inwestuje się w przyszłość. W fajnym miejscu mieszkacie, drodzy państwo - zakończył swoje wystąpienie. Tym samym nawiązał do wyników ostatniego rankingu „Rzeczpospolitej”, w którym w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Mszczonów zajął najwyższe miejsce na Mazowszu.
Na zakończenie przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski złożył obecnym na sali seniorom serdeczne życzenia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora i, choć to dopiero listopad, zdecydował się już również życzyć wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych chwil w nadchodzącym okresie świąt Bożego Narodzenia.
Mateusz Milczarek