AKTUALNOŚCI SIERPIEŃ 2024

  • Ludzie na scenie podczas odpustu w Lutkówce

Pyszna zabawa w Lutkówce

Lutkówka to jedna z tych miejscowości, w której bardzo chętnie kultywuje się lokalne tradycje. Od dziesięcioleci jedną z nich jest huczne obchodzenie odpustu św. Rocha, patrona m.in. ogrodników i rolników. Lutkówka i jej okolice to jeden z „sadów Europy”, więc okazja, by podziękować za owocowe zbiory jest tym chętniej wykorzystywana.

Tegoroczny odpust św. Rocha odbył się w niedzielę, 18 sierpnia. Wydarzenie przygotowała Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Józefa Wiśniewskiego w Lutkówce. Drużyną organizatorów dzielnie dowodzili przewodnicząca RR Agnieszka Pawlak oraz dyrektor Grzegorz Olczak. W staraniach wspierali ich Mszczonowski Ośrodek Kultury i Związek Sadowników Rzeczpospolitej, a także firmy, organizacje, instytucje i mieszkańcy. 

Skoro odpust to nie mógł się rozpocząć inaczej niż uroczystą mszą świętą. Niedzielną sumę odprawił ks. Rafał Woronowski, kapelan-sekretarz Biskupa Łowickiego. W swojej homilii skłonił wiernych do refleksji odnośnie sposobów wyrażania miłości – „słowem i językiem” czy „czynem i prawdą”. Przypomniał również, jakie są warunki zupełnego odpustu grzechów, który można uzyskać m.in. właśnie w dniu upamiętnienia parafialnego patrona.

Uczestnicy niedzielnej sumy w trakcie mszy świętej przeszli w procesji dookoła zabytkowej, modrzewiowej świątyni. Oprócz kapłanów, asysty kościelnej i wiernych, w kondukcie wyróżniali się druhowie z OSP Zbiroża, którzy zawsze wspierają swojego proboszcza, ks. prałata Zbigniewa Chmielewskiego. Podczas liturgii gospodarz parafii, na prośbę i w imieniu lokalnej społeczności, podziękował burmistrzowi Józefowi Grzegorzowi Kurkowi i radnemu Andrzejowi Osińskiemu za montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w Chudolipiu, co udało się zrealizować pomimo tego, że drogi te nie są administrowane przez gminę. Ciepłe słowa skierował także do wszystkich, którzy pomogli w uświetnieniu odpustowej sumy.

Kiedy umilkły ostatnie dźwięki wieńczącej mszę „Roty Polskich Katolików”, wszyscy parafianie i goście tłumnie wyruszyli na przykościelny plac na tradycyjną, odpustową imprezę, nazwaną „Owocowym Świętem”. Sygnał do rozpoczęcia zabawy dali wspólnie: przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Pawlak, proboszcz Zbigniew Chmielewski, burmistrz Józef Grzegorz Kurek, radny z terenu Lutkówki Andrzej Osiński, reprezentujący Związek Sadowników RP Piotr Słojewski, a także prowadzący wydarzenie kierownik MOK-u Marek Baumel.

Odpustowa impreza nie mogłaby się odbyć bez muzyki. Do zabawy przygrywały i śpiewały trzy zespoły: Dziku i Weselna Banda, Sami Swoi i Maxim. Kiedy tylko pogoda pokazała swoje łaskawsze oblicze i nad teren wydarzenia przywiało łagodzące upał chmury, zlokalizowane przed sceną „dechy” zapełniły się tańczącymi parami i solistami. Odpustowi goście z zapałem bawili się przy dźwiękach takich przebojów, jak „Bella ciao”, „Comment ca va” czy „Kolorowe jarmarki”. Nie zabrakło również hitów biesiadnych i przebojów muzyki rozrywkowej, m.in. „Zawsze z tobą chciałbym być” z repertuaru zespołu Ich Troje.

Zgromadzonych zachwycała także „owocowa dekoracja”, którą można było podziwiać pod sceną. Dzieło to stworzyli członkowie Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek, którzy bardzo aktywnie włączyli się w organizację imprezy. W ich stoisku można było spróbować swojskiego i nowoczesnego jedzenia, a także zakupić ciasto, owoce i przetwory.

Pokaz ratownictwa i wodne zabawy sprawnościowe dla młodszych uczestników przygotowali z kolei strażacy z OSP Zbiroża. U druhów można było również kupić orzeźwiającą lemoniadę i popcorn, a cały dochód ze sprzedaży zasili konto zbiórki na leczenie Maciusia Pawlaka. Na kosztowną terapię genową zbierano również na stoisku Szkoły Podstawowej z Lutkówki. Rodzice i nauczyciele z placówki prowadzili też loterię fantową, z której środki posłużą do organizacji wydarzeń dla uczniów. Ponad tysiąc losów szybko znalazło swoich nabywców, chętnie czekających w długiej kolejce, by wygrać atrakcyjną nagrodę i wesprzeć szkołę.

„Owocowe święto” w Lutkówce to pyszna zabawa nie tylko w przenośni. Oprócz smakołyków przygotowanych przez KGiGW Nosy Poniatki oraz szkolnego grilla, można było skosztować także pieczonego dzika, który ufundowali myśliwi z Kół Łowieckich „Lis” i „Jenot”. Dużą popularnością cieszył się prowadzony na scenie przez Marka Baumela konkurs siłowy „o beczkę piwa”. Nagrody dla najbardziej mocarnych śmiałków ufundował Związek Sadowników RP, który objął honorowy patronat nad „owocową imprezą”. 

Wesoła zabawa odpustowa trwała do późnych godzin wieczornych. Wiele atrakcji, smaczne jedzenie i żywiołowa muzyka przyciągnęły tłumy, nie tylko okolicznych mieszkańców. Kolejny raz zadość stało się więc tradycji, która nakazuje, by w Lutkówce świętego Rocha hucznie upamiętniać śmiechem, jadłem i tańcem.

Dagmara Bednarek, GCI

 

Sponsorami i partnerami „Owocowego Święta” byli:

- Związek Sadowników Rzeczpospolitej

- Mszczonowski Ośrodek Kultury

- Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki

- Ochotnicza Straż Pożarna w Zbiroży

- Mieszkańcy wsi Lutkówka

- Mieszkańcy wsi Nosy Poniatki

- Mieszkańcy wsi Bronisławka

- Sklep Lewiatan

- Bank Spółdzielczy w Mszczonowie

- PKO Bank Polski – Oddział Mszczonów

- Pizzeria Sztos

- Termy Mszczonów

- Cukiernia Łomża Mszczonów

- Sklep Papirus Wioletta Traczyk

- FHU Kłopotowski

- Gospodarstwo Monika i Paweł Łasica

- Agnieszka i Krzysztof Pawlak

- Anna i Michał Penczonek

- Sylwia i Daniel Soszalscy

- Anna i Krzysztof Malik

- Betronika

- Iglak Osuchów

- Stegen Anna i Piotr Stegenka

- Koło Łowieckie „Lis” i „Jenot”

- Market budowlany Pabax

- Ryszard Kędra

  • Bielanki podczas odpustu
  • Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki
  • Odpust w Lutkówce
  • Zespół na scenie odpustowej
  • Zespół na scenie odpustowej
  • OSP Zbiroża
  • Koło Łowieckie "Jenot"
  • Nauczyciele i rodzice szkoły podstawowej z Lutkówki