Zawołani Po Imieniu z Lutkówki
Dokładnie w 80. rocznicę tragicznej śmierci, w niedzielę, 10 marca, w Lutkówce upamiętnieni zostali Stanisław i Marianna Siniarscy oraz ich dzieci - Marian, Irena i Edward, zamordowani przez Niemców za ukrywanie żydowskiej rodziny - Wolfa Lipszyca i Chany oraz ich nowo narodzonego syna.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, której głównym celebransem był JE biskup łowicki Wojciech Osial. Księdzu biskupowi towarzyszyli prałat Zbigniew Chmielewski (proboszcz Parafii w Lutkówce) oraz rekolekcjonista, ksiądz doktor Paweł Muranowicz. Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni udali się w uroczystym pochodzie za pocztem sztandarowym miejscowej szkoły podstawowej do miejsca, w którym ustawiony został pamiątkowy obelisk.
To niezwykłe wydarzenie, do jakiego doszło w Lutkówce, to już 36. uroczystość realizowana przez Instytut Pileckiego w ramach programu #ZawołaniPoImieniu, którego celem jest honorowanie tych Polaków, którzy gotowi byli na najwyższe poświęcenie, ratując osoby narodowości żydowskiej podczas okupacji niemieckiej.
Rodzina Siniarskich z Lutkówki oddała swe życie za wsparcie okazane rodzinie Lipszyców. Wszyscy zginęli z rąk niemieckich żandarmów 10 marca 1944 roku. Po 80ciu latach ich krewni razem stanęli na lutkówieckiej ziemi, aby przypomnieć o tej tragicznej historii, która dla obecnych i przyszłych pokoleń jest dowodem na to, że człowieczeństwo można i należy zachowywać nawet w najtrudniejszych czasach.
Przy obelisku, który stanął przed szkołą podstawową w Lutkówce, spotkali się krewni rodzin Siniarskich i Lipszyców w tym - Krzysztof Siniarski (prawnuk ratującego Stanisława Siniarskiego) i Roni Lipszyc (syn Chaima Lipszyca, brata ratowanego Wolfa Lipszyca), dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin, JE biskup łowicki Wojciech Osial, prałat Zbigniew Chmielewski (proboszcz Parafii w Lutkówce), rekolekcjonista ksiądz doktor Paweł Muranowicz, rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie Łukasz Koperski, burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, starosta żyrardowski Krzysztof Dziwisz, wiceburmistrz Mszczonowa Halina Wawruch, przedstawicielka Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego Adama Struzika – Krystyna Penczonek, komendant Garnizonu Sochaczew podpułkownik Andrzej Kujawa, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Warszawie Zbigniew Siedlewski, radni Rady Miejskiej w Mszczonowie, radni Rady Powiatu w Żyrardowie, prezes Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Marek Wardak, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Mszczonowie Ewa Zielińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutkówce Grzegorz Olczak, dyrektor SP Mszczonów Anna Rusinowska, a także wicedyrektor Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie Magdalena Podsiadły.
Jako pierwsza głos zabrała dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Magdalena Gawin, po niej przemawiali także: Krzysztof Siniarski, Roni Lipszyc, starosta Krzysztof Dziwisz i burmistrz Józef Grzegorz Kurek. Po oficjalnych wystąpieniach JE ks. biskup Wojciech Osial dokonał poświęcenia obelisku, a rabin Szalom Dow Ber Stambler odśpiewał psalm. Wyjątkowym momentem było zebranie się wokół miejsca pamięci wszystkich obecnych krewnych z rodzin Siniarskich i Lipszyców, co zostało uwiecznione na naszej fotografii. Po tej symbolicznej chwili, którą zainicjowała dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin przyszedł czas Na Apel Pamięci oraz salwę honorową. Asystę wojskową uroczystości zapewnił Garnizon Sochaczew. Dowódcą uroczystości był kapitan Majchrowicz.
Głównym organizatorem uroczystości był Instytut Pileckiego. Współorganizatorami: władze samorządowe gminy Mszczonów i Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne. Raut po zakończeniu części oficjalnej wydarzenia odbył się w Szkole Podstawowej w Lutkówce. Za zabezpieczenie wydarzenia odpowiedzialni byli funkcjonariusze KP Mszczonów oraz strażacy z OSP Zbiroża. O nagłośnienie zadbał Mszczonowski Ośrodek Kultury. Gminne Centrum Informacji koordynowało ogólnie przygotowania i przebieg uroczystości.
MM