AKTUALNOŚCI LUTY 2024

  • Zdjęcie mężczyzny - Radnego Andrzeja Osińskiego

Owocna kadencja w owocowym okręgu wyborczym…

Z radnym Andrzejem Osińskim, pełniącym funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu, Rozwoju i Rolnictwa Rady Miejskiej w Mszczonowie, rozmawia Mateusz Milczarek.

Reprezentuje Pan w Radzie Miejskiej mieszkańców okręgu, w skład którego wchodzą takie sołectwa jak Lutkówka, Marianka, Nosy Poniatki, Zbiroża, Zimna Woda oraz Lutkówka-Kolonia. Teren ten stanowi wschodnią część gminy Mszczonów, której osią jest trasa nr 50, będąca swego rodzaju obwodnicą stolicy. W związku z przebudową „pięćdziesiątki” zapowiadane były wielkie zmiany. Póki co do nich nie doszło. Wszystko wskazuje na to, że wielka przebudowa wstrzymywała rozwiązanie lokalnego problemu, jakim wciąż jest skrzyżowanie w Chudolipiu, do którego od strony Lutkówki dochodzi ulica Szkolna. Kiedy mieszkańcy doczekają się rozwiązania, które sprawiłoby, że to miejsce przestanie być tak niebezpieczne?


Przez lata szukaliśmy sposobu na rozwiązanie tego problemu. Składaliśmy różnego rodzaju propozycje. Między innymi proponowaliśmy wybudowanie ronda. Ze strony Urzędu Miejskiego wysyłane były do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad liczne pisma. Cały czas spotykaliśmy się z niezrozumieniem. Determinacja jednak popłaca i sprawa ma zostać rozwiązana już w maju tego roku. Na skrzyżowaniu stanie sygnalizacja świetlna. Gmina ma partycypować finansowo w postawieniu świateł. Cieszy mnie fakt, że niebawem osoby korzystające z tego odcinka drogi będą znacznie bezpieczniejsze. 

Można więc uznać, że jedna z wielokrotnie poruszanych spraw na wszystkich wiejskich zebraniach oraz spotkaniach samorządowych w Pana okręgu doczeka się pozytywnego finału. Obecna kadencja samorządowa była wyjątkowo długa. Co jeszcze udało się w jej trakcie wykonać dla Mieszkańców?

Dla naszego Okręgu ta kadencja była wyjątkowo owocna. Być może to najwłaściwsze określenie, zważywszy, że jesteśmy terenem sadowniczym. Teraz mogę sobie już pozwolić na uśmiech, gdyż naprawdę udało się pełnym sukcesem zakończyć ten okres samorządowy. Zaspokoiliśmy potrzeby miejscowej Szkoły Podstawowej (SP Lutkówka) oraz jednostki OSP w Zbiroży. Przeprowadzone zostały też prace modernizacyjne na wielu odcinkach dróg, a także właśnie przystąpiliśmy do rozwiązywania problemu braku dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Opowiedzmy więc po kolei. Co udało się zrobić w SP Lutkówka? 

Przeprowadzona została inwestycja termomodernizacji Szkoły. Budynek został ocieplony. Zamontowana została pompa ciepła. Wymieniono całą instalację elektryczną. Wymieniono tynki wewnętrzne. Przy okazji wykonywanych prac dobudowana też została dodatkowa sala, w której jest teraz szkolna świetlica. Słowem, mamy w pełni odnowioną szkołę, z której zupełnie bez fałszywej skromności możemy być dumni. Wokół niej jest zaplecze sportowe. Powstała też ogólnodostępna siłownia „pod chmurką”. Odnowiono Dom Nauczyciela poprzez termomodernizację i modernizację centralnego ogrzewania.

Mówimy tu o inwestycjach w szkolny budynek. Jednak w oświacie udało się też zrealizować wiele cennych projektów. Zapytam więc jeszcze o programy, które dzięki zaangażowaniu lokalnych szkół i Centrum Usług Wspólnych udało się zrealizować w ostatnich latach. 

Centrum Usług Wspólnych i poszczególne placówki oświatowe są bardzo aktywne w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Wspomnę chociażby o tak ciekawych projektach jak „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” i „Zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”. Z obu tych programów udało się zakupić laptopy i tablety na łączną kwotę ok. 150 tys. zł. Z programu „Szkoła dostępna dla każdego” zakupiono natomiast autobus szkolny, przystosowany do przewożenia osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami ruchowymi. Sytuacja gminnej oświaty poprawia się więc zarówno dzięki zaangażowaniu samorządu, jak też lokalnych instytucji i samego grona pedagogicznego. To wszystko dla dobra uczniów, czyli młodego pokolenia, które będzie w przyszłości stanowić o sile naszych miejscowości. 

Jak natomiast zmieniła się sytuacja OSP Zbiroża? 

Tam też nie brak młodych i aktywnych Mieszkańców, którzy zmieniają Gminę na lepsze. Strażnica w Zbiroży to drugi obiekt niezwykle istotny dla lokalnej społeczności, który całkowicie został odmieniony podczas tej kadencji. Strażacy ze Zbiroży zasługiwali na nowoczesną strażnicę. To niezwykle prężna jednostka, która jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Dobrze wyszkoleni druhowie otrzymali niedawno nie tylko nową siedzibę, ale także nowy wóz bojowy. Zapewniam, że to nie koniec samorządowego wsparcia dla jednostki OSP, która naprawdę jest chlubą dla całej Gminy. 

Wspomniał też Pan o poprawie lokalnych dróg. 

Poprawa sieci drogowej to dla Burmistrza i Rady Miejskiej priorytet. W tej kadencji przebudowaliśmy i wyremontowaliśmy wiele odcinków. Należy zaznaczyć, że ten proces wspierają poszczególne sołectwa, które decydują się na partycypowanie przy remontach dróg i ulic swoimi funduszami sołeckimi. W taki właśnie sposób zostały utwardzone ulice: Spokojna w Lutkówce Drugiej, Okrężna w Zbiroży, Spokojna w Zimnej Wodzie oraz Wspólna i Dworska w Nosach Poniatkach. W ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzone też zostały remonty ulic: Mostowej w Dwórznie i Zimniej Wodzie, Granicznej w Pieńkach Strzyże, Głównej w Nosach Poniatkach, a także części ulicy Długiej od Lutkówki do Bronisławki oraz fragmentu ulicy Granicznej w Bronisławowie i Mariance. 
Przebudowa drogi gminnej Lutkówka Kolonia-Osuchów-Pieńki Osuchowskie-Strzyże wykonana została jeszcze w drugiej połowie 2018 roku, ale także warto ją ująć w tym zestawianiu. Ponadto, przygotowujemy się już do wybudowania solidnej nawierzchni na ulicy Sosnowej, przebiegającej przez Zbirożę, Mariankę i Pieńki Strzyże. Póki co jest ona utwardzona jedynie na terenie Zbiroży, na krótkim odcinku do kopalni odkrywkowej. Mamy jednak przygotowaną dokumentację dla tej inwestycji i powinna być ona zrealizowana w całości na początku przyszłej kadencji samorządowej.

Skoro już zaczęliśmy mówić o przyszłości, to wyliczmy teraz plany inwestycyjne na nadchodzące lata. Rozpocznijmy może od zapowiedzi właśnie uruchomionego projektu przyłączenia podmszczonowskich terenów wiejskich do szerokopasmowego Internetu. 

Należyte skomunikowanie to teraz nie tylko utwardzone drogi, ale również komunikacja elektroniczna. Dostęp do Internetu to podstawa. Mieszkańcy dzięki niemu mogą pracować, edukować się, wykonywać zakupy, a także korzystać z licznych rozrywek. To autostrada XXI wieku. Dziękuję tu Gminnemu Centrum Informacji, które przez lata pracowało nad rozwiązaniem tej palącej kwestii, jaką było skomunikowanie naszych Mieszkańców ze światem.

Na terenie mojego Okręgu firma Orane planuje jeszcze w tym roku wykonać 373 przyłącza. W poszczególnych miejscowościach będzie to wyglądać następująco: Lutkówka (30 punktów podłączenia), Marianka (21), Bronisławów (25), Pieńki Strzyże (23), Władysławów (24), Nosy Poniatki (54), Bronisławka (14), Zbiroża (34), Dwórzno (32), Zimna Woda (19), Tłumy (11), Lutkówka Druga (36), Chudolipie (26) i Lutkówka Kolonia (24). Tyle domów podłączonych zostanie do sieci! 

Lista adresów, które zostały ujęte w tej inwestycji, jest dostępna na stronie internetowej Gminy. Jeśli ktoś nie odnajdzie się na zamieszczonym zestawieniu powinien kontaktować się ze mną lub swoim sołtysem, a my przekażemy już we właściwe miejsce jego zapotrzebowanie na przyłącze.

Jak wygląda sprawa rozbudowy sieci gazowej, która także oczekiwana jest od lat? 

Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na projekt gazociągu Lutkówka-Nosy Poniatki. W przyszłości pragnę zabiegać o to, aby możliwa była gazyfikacja następujących wsi: Chudolipie, Nosy Poniatki, Lutkówka, Bronisławka, Marianka i Bronisławów Mszczonowski. Stwierdzam, że niestety rozbudowa sieci gazowej to jedna z najtrudniejszych do zrealizowana inwestycji. Samorząd wciąż czyni starania do nakłonienia PGNiG do większej aktywności w tym temacie.

Kolejne inwestycje, które Pana zdaniem powinny zostać zrealizowane w najbliższej przyszłości? 

Bardzo zależy mi na ogólnej poprawie stanu dróg. W tym na przykład na dokończeniu remontu ulicy Długiej od Lutkówki do Bronisławki, czy też jak najszybszym wykonaniu wspominanej już ulicy Sosnowej, przebiegającej przez: Zbirożę, Mariankę i Pieńki Strzyże. Pamiętam też o potrzebie modernizacji ul. Głównej w Nosach Poniatkach. To, oczywiście, nie koniec naszych potrzeb. Wiele odcinków wymaga jeszcze poprawienia. 

Dostrzegam również liczne potrzeby w kwestii rozbudowy oświetlenia ulicznego. Tam, gdzie można, powinny być budowane sieci, a niekiedy wystarczy montaż pojedynczych lamp hybrydowych, oświetlających np. same skrzyżowania lub inne newralgiczne punkty. Poprawa infrastruktury to też chodniki. Zamierzam zabiegać o wybudowanie chodnika z Lutkówki do Chudolipia. To wyjątkowo uczęszczany odcinek. Zarówno przez dzieci zmierzające do szkoły, jak też osoby udające się do sklepu.

Równie ważne, co inwestycje infrastrukturalne, jest wspieranie kapitału ludzkiego. Mamy na naszym terenie dwie znaczące organizacje, które wymagają wsparcia samorządowego. Myślę o OSP Zbiroża i Kole Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Nosach Poniatkach. Chcę współpracować z Mieszkańcy zrzeszonymi w obu wspomnianych podmiotach. Zależy mi na rozwoju organizacji społecznych na terenie okręgu. 

Na koniec spytam jeszcze o zaplanowane na początek marca uroczystości patriotyczne, zmierzające do uczczenia pamięci bohaterskiej rodziny Siniarskich z Lutkówki. W tym roku przypada 80. rocznica jej rozstrzelania przez niemieckich okupantów, za udzielenie schronienia żydowskiej rodzinie Lipszyców. 

Obelisk, upamiętniający naszych lokalnych Bohaterów, stanie na terenie zielonym przed Szkołą Podstawową w Lutkówce. Uroczystości zostaną zorganizowane przez Instytut Pileckiego w ramach ogólnopolskiego Programu „Zawołani po imieniu”. Ma on na celu honorowanie tych Polaków, którzy podczas okupacji zostali zamordowani przez przedstawicieli niemieckiej władzy za udzielenie pomocy Żydom. 

Partnerami i współorganizatorami całego przedsięwzięcia będą: Urząd Miejski w Mszczonowie, Samorząd, Gminne Centrum Informacji, Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne oraz Starostwo Powiatowe. Szczegóły, dotyczące obchodów, zostaną niebawem opublikowane w naszych mediach. Do wydarzenia ma dojść na początku marca.

Dziękuję za rozmowę. 

Dziękuję i zachęcam Mieszkańców Okręgu do licznego uczestnictwa we wspomnianych uroczystościach, które są niezwykle ważne dla naszej lokalnej społeczności.