1 Listopada - Kwesta na rzecz zabytków mszczonowskich cmentarzy
Dbajmy o skarby naszych nekropolii – apelują członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. 1 listopada po raz kolejny zorganizowana zostanie kwesta na rzecz renowacji zabytków mszczonowskich cmentarzy.
W tym roku Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 1 listopada przeprowadzą zbiórkę na renowację grobu śp. Franciszka Lipki, jaki usytuowany jest w centrum nowego cmentarza. Wyróżnia się on sporych rozmiarów krzyżem, wykonanym z czerwonego piaskowca. Jego tablica z epitafium nosi ślady po kuli, jaka prawdopodobnie trafiła w nią podczas II wojny światowej. Zniszczeniu uległo niestety ogrodzenie grobu, jakie również zrobione zostało z bloków z piaskowca.
Przypomnijmy, że za pieniądze pozyskane z wcześniejszych zbiórek odrestaurowane zostały nagrobki: Marianny z Wróblewskich Sarosiek (grób zlokalizowany jest w północno – zachodnim rogu nowego cmentarza), śp. burmistrza Franciszka Kumorskiego i jego żony śp. Stefanii Walentyny z Pogorzelskich (mogiła dawnego burmistrza Mszczonowa i jego małżonki znajduje się na nowym cmentarzu, tuż przy dzwonnicy), byłego proboszcza Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela (budowniczego kościoła) śp. ks. Marcina Polkowskiego (lok. na starym cmentarzu), śp. księdza Józefa Filipowicza (lok. na starym cmentarzu), płyta nagrobna z mogiły śp. Walerii Reuttowiczowej (lok. na starym cmentarzu – przy nagrobku wspomnianego ks. Filipowicza), śp. Ireńci Pęczkowskiej (lok. na nowym cmentarzu) i śp. Anny Klementyny z Siedlińskich Miniewicz (lok. na starym cmentarzu). Dwa ostatnie nagrobki wyremontowane zostały w tym roku. Ze zbiórek organizowanych przez MSH sfinansowane też zostało lapidarium przy wspomnianych mogiłach kapłanów na starym cmentarzu, a także pobudowany został grób zasłużonych na lokalnej społeczności dziedziców majątku Gnojna śp. Eugenii i Henryka Bieleckich (lok. nowy cmentarz). Dodatkowo Mszczonowskie Stowarzyszenie doprowadziło ponadto do odnowienia leśnej mogiły nieznanego żołnierza poległego w 1939 roku w Gnojnie.
Pierwszego listopada na mszczonowskich cmentarzach oprócz członków MSH kwestować też będą jako wolontariusze: rekonstruktorzy z GRH Strzelcy im. 31 pSK oraz strzelcy z mszczonowskiej Jednostki Strzeleckiej 5132 „Strzelcy Rzeczypospolitej”.
Prosimy odwiedzających mszczonowskie nekropolie o finansowe wsparcie działań MSH!
W tym roku przy odrestaurowanych nagrobkach ustawione zostały tabliczki, informujące o tym kto i za jakich funduszy przeprowadził prace naprawcze. Znajduje się też na nich prośba, aby na odnowionych powierzchniach nagrobków nie stawiać zniczy, wieńców i innych przedmiotów, gdyż zbierająca się pod nimi wilgoć ma destrukcyjny wpływ na kamień.
MM