AKTUALNOŚCI LUTY 2023

O wodzie geotermalnej w Mszczonowie

„Dobre praktyki” związane z wykorzystaniem naturalnego bogactwa gminy, czyli wody geotermalnej, poznawała we wtorek, 7 lutego, delegacja, która podczas wizyty studyjnej w Polsce odwiedziła m.in. Mszczonów. W jej składzie znaleźli się: Marit Brommer - Dyrektor Zarządzająca Międzynarodowej Asocjacji Geotermalnej (International Geothermal Association), profesor Beata Kępińska, Marek Hajto, Bartłomiej Ciapała (Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne w Krakowie). Przewodnikiem po arkanach wykorzystywania ciepłej wody na Ziemi Mszczonowskiej był Marcin Słowek, przedstawiciel spółki Geotermia Mazowiecka.

Część czasu, przeznaczonego na odwiedziny w gminie, delegacja przeznaczyła na zapoznanie się z praktycznym wykorzystaniem geotermalnych zasobów. Goście odwiedzili basen dla nurków Deepspot, który jest drugim najgłębszym tego typu obiektem na świecie, a na Starym Kontynencie nie ma sobie równych. Ciepła woda jest niezbędnym elementem jego działalności i sprawia, że swoje zdolności można w nim doskonalić przez cały rok.

Z geotermalnych zasobów korzystają także lokalne Termy. Członkowie delegacji w kompleksie mogli dowiedzieć się, że kąpiele w mszczonowskiej, ciepłej wodzie są nie tylko niezwykle przyjemnym relaksem, ale mają także właściwości prozdrowotne. Zimą, gdy temperatura spada poniżej 0oC zanurzenie się w basenie zlokalizowanym na dworze, jest ciekawym doświadczeniem. Woda bowiem, w przeciwieństwie do otaczającego chłodu, jest ciepła.

Podczas wizyty studyjnej członkowie delegacji odwiedzili również Suntago – największy, zadaszony park wodny w Europie. Także ten obiekt wykorzystuje geotermalne zasoby Ziemi Mszczonowskiej w celach rekreacyjnych i zdrowotnych.

Odwiedziny w Geotermii Mazowieckiej S.A. pokazały gościom kolejne zastosowanie ciepłej wody w Mszczonowie. Cel komunalny, a więc ekologiczne ogrzewanie budynków, zapoczątkował wykorzystywanie naturalnego bogactwa gminy. Jak wspominał burmistrz Józef Grzegorz Kurek podczas spotkania w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, system oparty na „cieple z Ziemi” zastąpił przestarzałe, zanieczyszczające powietrze kotłownie węglowe.

W trakcie swojego wystąpienia włodarz przypomniał także początki Geotermii Mazowieckiej, a także krótko przedstawił kolejne inwestycje związane z ciepłą wodą. Nie zabrakło również zaprezentowania przyszłych możliwości, które daje posiadanie naturalnego bogactwa Ziemi Mszczonowskiej. Jednym z nich jest możliwość butelkowania wody, która ma właściwości mineralne. W przeciwieństwie do większości źródeł, mszczonowska woda nie jest słona, a słodka. Z powodzeniem można ją więc pić, korzystając chociażby z kranów zlokalizowanych na skwerze w okolicach tężni. Uzdrowiskowy element infrastruktury także korzysta zresztą z wody geotermalnej.

Członkowie delegacji byli pod wrażeniem tego, jak Mszczonów wykorzystuje swoje naturalne bogactwo budując na nim swoją markę. Woda geotermalna stała się symbolem gminy, która dzięki niej pozyskała inwestorów zewnętrznych, a także rozwinęła swoją infrastrukturę. Co więcej, płynne bogactwo daje jeszcze wiele możliwości, a wtorkowa wizyta na pewno była inspiracją i pokazała, jak w państwach europejskich wykorzystuje się „ciepło z Ziemi”, a jak korzysta się z niego w Polsce.

Dagmara Bednarek, GCI

  • Elegancko ubrani ludzie na sali konferencyjnej
  • Elegancko ubrani ludzie na sali konferencyjnej