AKTUALNOŚCI GRUDZIEŃ 2022

W świątecznym klimacie

Pod takim właśnie hasłem odbył się pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Mszczonowie, którego placem był teren przykościelnego parku. Centralnym punktem imprezy była zaś amfiteatralna scena, na której przez dwa dni prezentowali się lokalni artyści i zaproszeni goście. Trwającą dwa dni, 10 i 11 grudnia, imprezę, zorganizowały wspólnie gminne instytucje: Mszczonowski Ośrodek Kultury, Gminne Centrum Informacji, Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie, Termy Mszczonów, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Kluby Senior +.

Sobotnie spotkanie rozpoczęło pojawienie się gości, których wyczekiwali z pewnością nie tylko najmłodsi. Święty Mikołaj i Mikołajka z rozmachem wjechali do miejskiego parku konną dorożką. Niestety, brak śniegu wymusił zrezygnowanie z tradycyjnych sań i reniferów. Nim Państwo Mikołajowie dotarli na teren Jarmarku przejechali ulicami całego miasta, by dźwiękiem wesołych dzwoneczków oznajmiać rozpoczęcie przedświątecznego okresu.

Kiedy tylko Mikołaj i Mikołajka pojawili się na scenie, w amfiteatrze zebrał się tłum dzieci, chcących zrobić sobie zdjęcie z zacnymi gośćmi. Każde z nich odebrało również drobny prezent wraz z obietnicą, że święty pojawi się ponownie w wigilijną noc, by spełnić marzenia. Te z kolei w trakcie Jarmarku można było wyrażać w formie listów. W ich pisaniu i rysowaniu pomagały obsługujące literackie stoisko pracownice Biblioteki. Chętnych, którzy jeszcze nie wyrazili swoich świątecznych marzeń, nie brakowało. Kolorowe listy dzieci mogły podczas spotkania z Mikołajem wrzucić do specjalnej, bożonarodzeniowej skrzynki, która na pewno miała w sobie moc spełniania życzeń. Oprócz pamiątkowych zdjęć ze specjalnymi gośćmi, najmłodsi chętnie dali się również wciągnąć do wspólnego śpiewania oraz pląsów, do których zachęcali  białobrody staruszek i jego towarzyszka. Na scenie pojawiła się też grupka dziewczyn, która, zupełnie spontanicznie, postanowiła zaśpiewać dla zebranych jedną z tradycyjnych kolęd.

Kiedy Mikołaj i Mikołajka zeszli ze sceny, tę przejęli aktorzy krakowskiego Teatru w Ruchu. Niestety, z uwagi na odległość, artystom nie udało się przybyć na czas, ale zaprezentowany spektakl z pewnością wynagrodził wytrwałym czas oczekiwania. „Mikołajki – Zapominajki” to przedstawienie, w którym Elfie i Reni poszukują zaginionego świętego Mikołaja, bez którego nie odbędzie się Boże Narodzenie. Cały spektakl był okraszony żartami i raperskimi popisami. 
    Większość kolęd, które śpiewamy w okresie bożonarodzeniowym, jest silnie związana z tradycją naszego kraju lub poszczególnych jego części. Wiele osób uważa, że najpiękniejsze są te utwory, które wykonują górale. O słuszności tego stwierdzenia również można się było przekonać w sobotnie popołudnie podczas Jarmarku. Na scenie pojawiła się Kapela Beskidzka, która dla gości świątecznej zabawy wykonała znane kolędy, ale też typowo regionalne pastorałki czy piosenki. Za sprawą ich koncertu i pięknych, wyrażonych za pomocą gwary życzeń, można było poczuć się jak w górach! Tym bardziej, że muzycy oprócz instrumentów przywieźli ze sobą również tradycyjne stroje, w których zaprezentowali się jarmarkowej publiczności.

Po zakończeniu nastrojowego koncertu na scenie pojawili się lokalni samorządowcy i przedstawiciele gminnych instytucji, by symbolicznie zamknąć całoroczny cykl obchodów 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa. Podczas składania świątecznych życzeń dla mieszkańców burmistrzowi Józefowi Grzegorzowi Kurkowi towarzyszyli radni: Barbara Gryglewska, Katarzyna Ciećwierska, Waldemar Suski i Marek Baumel, a także przedstawiciele gminnych instytucji: dyrektor MOK Grażyna Pływaczewska, zastępca dyrektor GCI Magdalena Podsiadły, dyrektor Biblioteki Anna Czarnecka, główna księgowa MOK Edyta Wiśniewska i koordynator Klubów Senior + Monika Kubiak. Wspólnie nie tylko skierowali ciepłe słowa do zgromadzonych, ale również podziękowali sponsorom, którzy pomogli w organizacji plenerowej imprezy bożonarodzeniowej.

W tym szczególnym, pierwszym dniu Jarmarku, Mikołaj i Mikołajka mieli również prezent dla włodarza gminy. W imieniu samorządowej społeczności wręczyli burmistrzowi Józefowi Grzegorzowi Kurkowi piękny obraz autorstwa Romana Zabłockiego. Płotno, które otrzymał, przedstawia księcia mazowieckiego Ziemowita III z aktem nadania praw miejskich dla Mszczonowa. W tle znajdują się współczesne symbole gminy – ratusz i nowy herb. Zgodnie ze słowami burmistrza obraz ozdobi salę konferencyjną Urzędu Miejskiego.
Sobotni dzień zakończyły pokaz „tańca” kolorowych laserów, którego tłem były świąteczne przeboje oraz okolicznościowa muzyka, wprowadzająca w atmosferę Bożego Narodzenia.

Oczywiście, sceniczne występy nie były jedynymi atrakcjami pierwszego dnia Jarmarku. Już od piątku na najmłodszych czekał hit tegorocznych ferii zimowych – zjeżdżalnia snowtubing. Oprócz tego, dzieci mogły także poskakać w świątecznej kuli. Prawdziwym hitem okazały się także zabawy ze szczudlarzami, którzy przywieźli ze sobą m.in. wielką skakankę.
Jarmarkowych gości przyciągały drewniane chatki ze świątecznym asortymentem i przysmakami. Swoje stoiska ze słodkościami otworzyli m.in. szkoła podstawowa w Bobrowcach, a także Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Nosach Poniatkach. Ci ostatni zapraszali nie tylko do zakupów, ale także na darmowy bigos, ufundowany dla mieszkańców przez gminę. Chętnych na świąteczne danie nie brakowało, ponieważ szybko rozniosła się wieść, jak doskonale smakuje i jak świetnie rozgrzewa.

Spragnionych ciepła przyciągała również Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, w której pracownicy Gminnego Centrum Informacji prowadzili Bożonarodzeniową Kawiarenkę. Zmarznięci mogli w niej napić się zimowej herbaty lub czekolady, a także posilić się łakociami. Na najmłodszych czekały z kolei warsztaty dekorowania pierników. Działająca przez dwa dni kawiarenka przyciągnęła prawdziwe tłumy ciepłem napojów, ale przede wszystkim – promiennymi uśmiechami prowadzących ją przedstawicielek GCI.

W Izbie Pamięci Centrum wraz z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym zapraszali również do oglądania okolicznościowej wystawy czasowej „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”, po której oprowadzali lokalni pasjonaci dawnych dziejów.

Jarmarkowa niedziela upłynęła pod znakiem bajkowej, śnieżnej pogody, która jednak nie zniechęcała gości. Wszystkich, których nie wystraszyła zimowa aura, ze sceny rozgrzewały przepiękne kolędy i utwory świąteczne. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się podopieczni grup wokalnych, działających w Mszczonowskim Ośrodku Kultury: Voice, Wokaliza i Ale Skład, których instruktorami są Iwona Skwarek, Luiza Sadowska i Piotr Sadowski. Dorośli, dzieci, a także ci całkiem mali piosenkarze, wprowadzili wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój wykonując tradycyjne, ale także i mniej znane utwory świąteczne.

Do wspólnego kolędowania z amfiteatralnej sceny zapraszały również członkinie Klubów Senior +, które podczas zajęć muzycznych przygotował Piotr Bechcicki. Wykonując świąteczne utwory panie pokazały, że wiek nie jest wyznacznikiem niczego, bo w nich płonie prawdziwie młodzieńczy ogień!

Kolędą „Bóg się rodzi” podopieczni Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Uśmiech Dziecka” rozpoczęli tradycyjną licytację stroików bożonarodzeniowych. Aukcję poprowadził niezastąpiony w tej roli Paweł Książek. Choć z nieba sypały wielkie płatki śniegu, serca jarmarkowych gości okazały się gorące i hojne. Stowarzyszeniu udało się sprzedać prawie wszystkie ozdoby świąteczne, a dochód z licytacji z pewnością pomoże w prowadzeniu terapii dla podopiecznych „Uśmiechu Dziecka”. Niekwestionowanym „królem aukcji” okazał się pan Jan, który zakupił wiele ozdób na upominki dla swoich wnuków. Najdroższy stroik powędrował z kolei do radnego Marka Baumela. Wesprzeć Stowarzyszenie poprzez zakup świątecznych ozdób można było także w sobotę. W jednej z chatek po ofiarowaniu datka do puszki można było wybrać jeden ze stroików wykonanych przez członków Grupy Plastycznej „Kolor”, prowadzonej w MOK-u przez Annę Lipińską-Brodę. Oprócz licytacji, w niedzielę można było także wesprzeć „Uśmiech Dziecka” kupując ozdoby bożonarodzeniowe na stoisku Klubu Senior +, którego członkinie również stworzyły je własnoręcznie, by pomóc Stowarzyszeniu.
Po zakończeniu licytacji ze sceny popłynęły dźwięki pięknych utworów zaśpiewanych przez scholę z Parafii pw. św. Ojca Pio. Wokalistów, a także towarzyszący im zespół, prowadzi Agata Baumel.

Świąteczną magię przyniosły gościom także piękne jasełka, które zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Mariana Lipskiego w Osuchowie. Przedstawienie, wzbogacone o nastrojowe utwory bożonarodzeniowe, przygotowały ze swoimi podopiecznymi nauczycielki Elżbieta Olborska i Angelika Woźniak.

O muzyczny klimat drugiego dnia Jarmarku zadbała również Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie. Zespół pod batutą kapelmistrza Szczepana Bieszczada wykonał kilka, tradycyjnych polskich kolęd. Niezwykłego klimatu koncertowi dodawały prószący śnieg oraz mikołajowe czapki, które specjalnie na tę okazję zastąpiły strażackie rogatywki.

Znane kolędy i tradycyjne pastorałki zagrali w ten zimowy wieczór również członkowie Kapeli Góralskiej, która przyjechała do Mszczonowa z samego Zakopanego. Podhalańska energia szybko udzieliła się publiczności, która ochoczo śpiewała wraz z zespołem.
Ostatnim punktem niedzielnego programu był taniec z ogniem, który zaprezentowała Natalia Michajlik. Choć wokoło leżał śnieg, świąteczne show z płomieniami z pewnością rozgrzało wytrwałych. Naprawdę warto było poczekać, by zobaczyć na własne oczy, jak w rytm bożonarodzeniowych przebojów zimową ciemność przecinają kulę ognia, poruszane sprawnymi dłońmi artystki.

Pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy był bardzo wesołą imprezą dla dużych i małych. Ci, którzy nie wystraszyli się, szczególnie niedzielnej, aury, mieli zapewnione doskonałe preludium przed zbliżającymi się świętami. Teraz pozostaje tylko odliczanie dni do momentu aż kolędy popłyną nie ze sceny, a w naszych domach, śpiewane wspólnie z najbliższymi.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI
Foto: GCI

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom Jarmarku Bożonarodzeniowego, którymi zostali:

  • FIEGE Sp. z o.o. Mszczonów
  • Budokrusz S.A.
  • Geotermia Mazowiecka S.A.
  • Mondi Group Sp. z o.o.
  • Pamavi Mszczonów
  • Bank Spółdzielczy w Mszczonowie
  • YKK POLAND Sp. z o.o.
  • Spółdzielnia Handlowo-Usługowa w Mszczonowie
  •  Farm-Net S.C. Apteka na Północy
  • Centrum Medyczne BIMED Sp. z o.o
  • ZPC Flis
  • Corning
  • Hotel Panorama
  • Dorota i Krzysztof Kaźmierczak, p. Maciszewska, p. Płaskociński
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku
  • Zdjęcie: osoby uczestniczące w atrakcjach jarmarku