Romantyczne spotkanie w parku
Romantycznie rozpoczął się wrzesień w przykościelnym parku miejskim. Już pierwszego dnia tego miesiąca Miejska Biblioteka Publiczna w Mszczonowie zaprosiła mieszkańców na literacko-muzyczne spotkanie. Okazja do niego była nie byle jaka. W czwartek, 1 września, strażniczki książek zorganizowały lokalną odsłonę Narodowego Czytania.
Tegoroczna edycja tej ogólnopolskiej akcji była już jedenastą. Zapoczątkował ją w 2012 r. ówczesny prezydent Polski. Od tego momentu początek września zawsze jest czasem czytania dzieła literackich najznamienitszych, rodzimych twórców. W tym roku lektorzy w całym kraju przybliżają Polakom „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Nie inaczej było też podczas spotkania, zorganizowanego przez Bibliotekę.
Z amfiteatralnej sceny w czwartkowe popołudnie rozbrzmiało wiele utworów wieszcza, a wśród nich znalazły się te znane wszystkim, jak „Pani Twardowska”, „Świtezianka” czy „Romantyczność”, oraz te mniej popularne, np. „Pierwiosnek” czy „Tukaj albo próby przyjaźni”. Pochodzące z epoki romantyzmu ballady czytali przedstawiciele samorządu, przyjaciele biblioteki oraz młodzież. Tegorocznymi lektorami byli: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski, radni Barbara Gryglewska i Ryszard Stusiński, dyrektor CUS Monika Malczak, nauczyciele szkoły podstawowej w Mszczonowie: Emilia Mirocha, Aneta Dropińska, Monika Kurowska, Ida Gontarz, Jolanta Wacławek, Elżbieta Grzybowska, Gabriela Czarnecka i Jarosław Sawicki wraz z uczniami, Dagmara Bednarek z Gminnego Centrum Informacji, Krystyna Iżycka i młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie, a także Katarzyna Palaszek.
Ponadczasowa poezja romantyczna była podczas Narodowego Czytania przeplatana muzyką. Na amfiteatralnej scenie zaprezentował się bowiem, znany już mszczonowskiej publiczności, Kuba Michalski, który wykonał ballady wieszcza. Poezja śpiewana to piękny sposób przybliżania odbiorcom dzieł literackich. Tego dnia muzyk, oprócz utworów Mickiewicza, zaprezentował również m.in. jeden z liryków Norwida oraz polską wersję „Hallelujah” Leonarda Cohena.
Podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania w przykościelnym parku można było również wykonać sobie „zdjęcie z Adasiem”, czyli zapozować na ściance z podobizną Mickiewicza. Na uczestników literacko-muzycznego wydarzenia czekały również pyszne owoce i okolicznościowa pieczęć, którą organizatorki chętnie przybijały w przyniesionych książkach i na pamiątkowych kartkach.
Wspólne czytanie dzieł polskiej literatury z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę mieszkańców, chcących w ten sposób zgłębiać rodzimą kulturę. Tegoroczne wydarzenie, wzbogacone również o poezję śpiewaną, wypełniło widownię parkowego amfiteatru. Romantyczny nastrój słów i melodii przyciągnął mieszkańców, którzy dzięki Bibliotece mogli choć na chwilę przenieść się do czasów Mickiewicza i oderwać od codzienności, dając się porwać magii poezji i muzyki.
Dagmara Bednarek, GCI