Jacku, to dla Ciebie
Taki tytuł nosił wieczór wspomnień poświęcony śp. Jackowi Zielonce, byłemu kapelmistrzowi Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, który odbył się w sobotę 7 maja, w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Jego główną organizatorką była dyrektor MOK-u Grażyna Pływaczewska. Jako współgospodarze uroczystości wystąpili na scenie ośrodka: Orkiestra Dęta pod przewodnictwem obecnego kapelmistrza Szczepana Bieszczada oraz byli uczniowie Jacka Zielonki zasilający teraz grupy artystyczne, działające przy MOK-u. Gośćmi honorowymi wieczoru wspomnień byli żona i syn zmarłego - Joanna Nowak-Zielonka oraz Artur Zielonka, który na rozpoczęcie spotkania odegrał na trąbce skomponowany przez ojca „Hejnał Mszczonowa”.
W chwilę później wszystkich przybyłych do sali widowiskowej Ośrodka przywitała prowadząca wieczór Justyna Napierała. Następnie odbyła się projekcja prezentacji multimedialnej ukazującej, na podstawie zgromadzonych zdjęć, historię życia Jacka Zielonki. Po niej mikrofon został przekazany osobom chcącym podzielić się wspomnieniami związanymi z przedwcześnie zmarłym, wspaniałym muzykiem i pedagogiem.
Jako pierwszy głos zabrał dziekan Dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski. W imieniu przyjaciół z okresu studenckiego przemówiła Małgorzata Szyszka. Swe refleksje na temat wpływu, jaki Jacek Zielonka wywarł na wychowanie młodych pokoleń mszczonowian oraz rozwój kultury Ziemi Mszczonowskiej, wyrazili też: burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek i przedstawiciel „Merkuriusza Mszczonowskiego” Piotr Dymecki.
Jacek Zielonka przez swe życie kroczył otoczony muzyką, więc na wieczorze wspomnień o nim nie mogło jej zabraknąć. Na scenie MOK-u prezentowali się kolejno: Mateusz Bechcicki (z utworem „Niepokonani” Perfectu), Studio Piosenki „Wokaliza” Iwony Skwarek, w składzie Emil Dębski, Agata Pleśnierowicz, Małgorzata Potrzebowska, Małgorzata Szmigielska, Oliwia Baranek i Aleksandra Dropińska („Zacznij od Bacha” i „Co nam w duszy gra”), Joanna Pływaczewska („Zamiast” Edyty Gepert), Joanna Pływaczewska i Mateusz Bechcicki („Szczęśliwej drogi już czas”) oraz Iwona Skawrek i Oliwia Baranek („What a Wonderful World” Louisa Armstronga).
Honorowe miejsce w programie wieczoru zarezerwowano, oczywiście, dla Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, która zaprezentowała między innymi utwory swego byłego kapelmistrza - „Marsz” zwany potocznie „Żwawy Jacuś”, „Letni Poranek’” oraz składankę „Kuplety Futbolowe”. Strażakom towarzyszył zespół rewelacyjnych mażoretek. Dziewczęta zaprezentowały przed publicznością nowe układy choreograficzne.
W finale części oficjalnej uroczystości dyrektor MOK-u Grażyna Pływaczewska wraz z kierownikiem MOK-u Markiem Baumelem wręczyli pani Joannie Nowak-Zielonce bukiet kwiatów, po czym małżonka zmarłego wraz z synem zwrócili się do zebranych z podziękowaniami za przybycie. Ostatni akord należał do Orkiestry, która podczas pożegnalnego utworu otrzymała od publiczności brawa na stojąco.
W wieczorze wspomnień uczestniczyli m.in.: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski, dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beata Sznajder, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Czarnecka, wicedyrektorzy Szkoły Podstawowej w Mszczonowie - Ewa Zabłocka, Krystyna Wójcik i Jarosław Sawicki oraz prezes Klubu Sportowego „Mszczonowianka” Adam Bechcicki.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w sali klubowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.
***
Jacek Zielonka zmarł 21.01.2021 roku w wieku 53 lat. Jego pogrzeb odbył się 30 stycznia. Zmarły od września 2001 r. był kapelmistrzem Orkiestry Dętej i Członkiem Zarządu OSP Mszczonów. Przez wiele lat kształcił muzycznie młodzież w szkołach gmin Mszczonów i Radziejowice. Za działalność społeczną Jacek Zielonka został odznaczony: brązowym, srebrnym i złotym medalem ,,Za zasługi dla pożarnictwa”, odznaką ,,Wzorowy Strażak”, „Złotą Odznaką” Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także Medalem im. Bolesława Chomicza. Przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowany odznakami ,,Zasłużony Działacz Kultury” (2000 r.) i ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2010 r.).
MM