WRZESIEŃ 2024

Powiatowo-gminne dożynki w Osuchowie

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września (8.09) odbyły się dożynki w Osuchowie. Tym razem nie były one jedynie lokalnym wydarzeniem. Miały status powiatowo-gminny. Warto podkreślić, że dożynki w Osuchowie mają swoją bogatą historię. To już 23. edycja święta plonów w tej miejscowości. Osuchów z racji swego położenia jest rolniczym centrum Ziemi Mszczonowskiej, a odbywające się w nim dożynki są jednym z najważniejszych jej wydarzeń. 

Uroczystości dożynkowe rozpoczynają się zawsze Mszą Świętą, w której uczestniczą przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście, a przede wszystkim reprezentanci rolników, tzw. starostowie dożynkowi, na których tym razem wybrano Halinę Jarząbek z Osuchowa i Michała Penczonka z Bronisławki. Świąteczną Mszę odprawił ks. kanonik Stanisław Pietkiewicz. W trakcie trwania Eucharystii poświęcił on nie tylko dożynkowe wieńce i bochny chleba, ale również ziarno na siew z racji święta Matki Bożej Siewnej.

Wieńce dożynkowe przynieśli do świątyni przedstawiciele sołectw: Pawłowice / Oszewek / Małachowszczyzna, Kowiesy / Kowiesowo, Piekarowo, Strzyże, a także Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek. Symboliczne bochny chleba z rąk honorowych starostów Haliny Jarząbek i Michała Penczonka otrzymali: burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, starosta żyrardowski Andrzej Wilk, zastępca prezydenta Żyrardowa Piotr Koczewski oraz wójt gminy Radziejowice Artur Jankowski. 

Burmistrz Józef Grzegorz Kurek, wskazując na otrzymany dar, zapewnił wszystkich mieszkańców Ziemi Mszczonowskiej, że w gminie, której przewodzi, nikomu chleba brakować nie będzie, a także zobowiązał się zadbać o dalszy rozwój powierzonych mu terenów. Po zakończeniu Eucharystii sformowano barwny korowód, który Orkiestra Dęta OSP Mszczonów wraz ze swymi mażoretkami poprowadziła na plac festynu dożynkowego, który tradycyjnie zorganizowany został na terenie Centralnego Ośrodka Szkoleniowego ZUS-u. Za orkiestrą postępowały Poczty Sztandarowe jednostek strażackich z Osuchowa i Wręczy, a także PSL-u. W dalszej kolejności niesione były wieńce oraz dożynkowe bochny, które powierzone zostały ponownie starostom święta plonów i samorządowcom. 

Po dojściu uczestników pochodu na plac festynowy wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Zientek, który jest też radnym z terenu Okręgu Osuchów powitał wszystkich przybyłych na uroczystości. W tym gronie znaleźli się: burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski wraz z obecnymi i byłymi radnymi, starosta powiatu żyrardowskiego Andrzej Wilk, członkini Zarządu Powiatu Beata Sznajder, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Szustakiewicz, zastępca prezydenta Żyrardowa Piotr Koczewski, wójt gminy Radziejowice Artur Jankowski, komendant KPP Żyrardów inspektor Edyta Marczewska, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Mszczonowie podkomisarz Adam Ceremuga, dyrektor Departamentu Administracyjnego Centrali ZUS w Warszawie Jacek Janowiak, prezes żyrardowskiego szpitala Marcin Pluta, komendant PSP Żyrardów starszy brygadier Mariusz Tymoszewicz, prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP druh Waldemar Suski, przedstawiciele największego gospodarstwa rolniczego w gminie Mszczonów - Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Osuchów na czele z prezes Zarządu Bożeną Jastrzębską, przedstawiciele gminy Mszczonów w Mazowieckiej Izbie Rolniczej Aneta Szczepańska i Piotr Słojewski, leśniczy Leśnictwa Osuchów Paweł Budzik, a także prezesi Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości Zbigniew Bednarek oraz Mariusz Dąbrowski. Prowadzący powitał ponadto poczty sztandarowe OSP Osuchów, OSP Wręcza i PSL-u, członków Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Nosów Poniatek, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Bobrowianki, dyrektorów gminnych placówek szkolnych oraz jednostek budżetowych, a przede wszystkim przybyłych na dożynkowy festyn rolników, sadowników, hodowców i wszystkich sołtysów z terenu gminy Mszczonów. 
Po części powitalnej jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski. Po nim do zebranych zwrócili się kolejno starosta Andrzej Wilk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Szustakiewicz i burmistrz Józef Grzegorz Kurek. 

O zwyczajowe częstowanie dożynkowym chlebem, na które przyszedł czas po przemówieniach, poproszono samorządowców. W trakcie realizacji tej pięknej tradycji odbył się koncert mszczonowskiej Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, która bez wątpienia od lat jest symbolem Ziemi Mszczonowskiej. Gdy dźwięki strażackiego zespołu zamilkły prowadząca dożynkowy festyn Justyna Napierała zapowiedziała odprowadzenie sztandarów i zaprosiła na scenę przedstawicielki Stowarzyszenia Kultury Fizycznej FRESH. Po zakończeniu pokazu cheerleadingu przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców konkursu na najpiękniejszy wieniec - symbol święta plonów. W tym roku jury za najokazalszy uznało wieniec sołectwa Kowiesy / Kowiesowo, drugie miejsce zajęło sołectwo Małachowszczyzna / Olszewek / Pawłowice, trzecią lokatę przyznano sołectwu Piekarowo. Dwa wyróżnienia otrzymały wieńce – Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki oraz sołectwa Strzyże. 

W zawodach siłowych o beczkę piwa zwyciężyli: w grupie kobiecej Klaudia Kępińska z Janówka, a w grupie mężczyzn tradycyjnie Robert Nowicki z Wygnanki. 

Trzon programu scenicznego osuchowskich dożynek stanowiły trzy energetyczne koncerty: Sylwii Kossakowskiej, Marcusa P. i zespołu Eksplozja. Festyn święta plonów zakończony został „Dożynkowym Radio Discoparty” z prezenterem Mariuszem i didżejem PAWKO. 
 Dodatkowymi atrakcjami wydarzenia były dmuchańce i kąpiel w pianie dla dzieci, loteria fantowa przygotowana przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Osuchowie, a także przesmaczne stoiska Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki oraz Koła Gospodyń Wiejskich Bobrowianki. Nie zawiódł również punkt piwny i grillowy, prowadzony przez druhów z OSP Bobrowce, w którym strażacy oferowali swe specjały w zamian za wsparcie budżetu jednostki oraz gastronomia serwowana przez gospodarzy, czyli strażaków OSP Osuchów, częstujących grochówką z prawdziwej kuchni polowej. 

W trakcie wydarzenia kwestowano na leczenie Maciusia Pawlaka. Organizatorem części festynowej dożynek w Osuchowie był Mszczonowski Ośrodek Kultury, a narratorem zabawy Justyna Napierała. 

MM

  • Zdjęcie: przedstawiciele władz podczas dożynek
  • Zdjęcie: przedstawiciele władz podczas dożynek
  • Zdjęcie: kobieta i mężczyzna trzymający wieniec dożynkowy
  • Zdjęcie: orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie grająca podczas przemarszu dożynkowego
  • Zdjęcie: występ zawodniczek SKF FRESH

wstecz