AKTUALNOŚCI LUTY 2024

Naszą maksymą jest hasło „zgoda buduje…”

- twierdzi radny Robert Głąbiński w rozmowie z Mateuszem Milczarkiem.

Osiedla Dworcowa to znacząca część Mszczonowa, która podlega bezpośrednio pod władzę Spółdzielni Mieszkaniowej. Znaczący wpływ na teren, o którym będziemy rozmawiać, ma też jednak samorząd gminny, który właśnie Pan reprezentuje jako radny Rady Miejskiej. Podejrzewam, że nie jest łatwo wywiązywać się obowiązków radnego w tak specyficznym miejscu? Jakie są efekty Pana samorządowej pracy na koniec najdłuższej (bo trwającej blisko pięć i pół roku) VIII kadencji Rady Miejskiej?

Zanim odpowiem na postawione pytanie przypomnę, jak trafiłem do gminnego samorządu. Po raz pierwszy mandat radnego Rady Miejskiej w Mszczonowie uzyskałem w październiku 2013 roku. Zostałem wtedy poproszony przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej o kandydowanie do Rady Miejskiej. Prośba ta była związana z moją wcześniejszą działalnością jeszcze we Wspólnocie Mieszkaniowej Poniatowskiego, gdzie pełniłem społecznie funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wspólnoty. 

Wtedy na tamtym osiedlu przy dużym finansowym współudziale miasta do każdego bloku doprowadziliśmy gaz ziemny. Była to inwestycja, o której marzyłem od dziecka. Przypomnę, że mieszkania wspólnotowe posiadały wtedy jeszcze piece kaflowe opalane węglem. Pamiętam ówczesne zaangażowanie pana burmistrza Józefa Grzegorza Kurka, który bardzo pomógł w realizacji tej inwestycji. Gdy przewodniczący Rady - Łukasz Koperski, z którym znam się od zawsze, a nasze drogi w młodych latach połączyło mszczonowskie harcerstwo, dowiedział się, iż będę kandydował w wyborach samorządowych, doprowadził do zaproszenia mnie do bezpartyjnego komitetu Forum Samorządowego Mszczonów. 

Zaproszenie to przyjąłem, gdyż wiedziałem, że jedynie ta grupa radnych gwarantuje przeprowadzenie inwestycji, o jakich myślałem już dużo wcześniej. Forum Rzemieślnicze, bo taka była pierwsza nazwa naszej organizacji, istnieje od 1994 roku, gdy grupa młodych mszczonowskich rzemieślników postanowiła zorganizować się i wystartować w wyborach samorządowych, obejmując 15 z 22 mandatów ówczesnej Rady Miejskiej. Forum Rzemieślnicze ewoluowało w Forum Samorządowe, ponieważ następowała rotacja jego radnych i do komitetu dołączały osoby niezwiązane z rzemiosłem. 

Nie zawiodłem się dokonanym wyborem. Dzięki przynależności do Forum udało się mi i pozostałym radnym z terenów spółdzielczych zrealizować wiele inwestycji, o które zabiegaliśmy w imieniu Mieszkańców. Przypomnę tylko, że aby dana inwestycja była realizowana musi uzyskać poparcie większości radnych Rady Miejskiej, a Forum taką właśnie większością dysponuje nieprzerwanie od roku 1994 roku. 

Już podczas pierwszej listopadowej Sesji Rady Miejskiej w kadencji 2013-2018 zgłosiliśmy razem z panią radną Barbarą Gryglewską potrzebę poważnych inwestycji na osiedlu Dworcowa III czyli przebudowy ulic: Malinowej, Brzoskwiniowej, Jeżynowej, Północnej i wszystkich tzw. „osiedlowych łączników”. Zwróciliśmy wtedy uwagę, że wzdłuż modernizowanych ulic musi powstać wystarczająca ilość miejsc parkingowych. 

Osiedle Dworcowa III to dwa okręgi wyborcze, jednak my z panią Barbarą Gryglewską ten obszar postrzegamy jako jeden spójny teren. Od początku naszej samorządowej działalności razem zgodnie dążyliśmy w kierunku poprawy infrastruktury całego naszego osiedla. Uważam, że udało się nam zrobić sporo, co nie znaczy, że osiągnęliśmy już wszystko. Wartość inwestycji zrealizowanych w trakcie trwania dwóch kadencji 2014-2023 na terenach osiedlowych, to aż 10 milionów 640 tysięcy złotych. 

Co konkretnie udało się wykonać za tę niemałą kwotę?

Przeprowadzone inwestycje zmieniły otoczenie, w którym mieszkamy. Zmodernizowane zostały nasze ulice. Osiedlowe oświetlenie wymieniono na energooszczędne (ledowe). Powstały nowe – tak powszechnie przez Mieszkańców oczekiwane - miejsca parkingowe. Zdaję sobie sprawę z tego, że wciąż jeszcze ich potrzeba. Mamy koncepcję jak zwiększyć ich ilość.

Jakie lokalizacje ma Pan na myśli?

Można rozważyć pobudowanie w pobliżu osiedla parkingu piętrowego, który skutecznie rozwiązałby problem brakujących miejsc na bezpieczne pozostawienie przez Mieszkańców ich aut. Byłby to obiekt monitorowany, zabezpieczający też samochody przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wiem, że taka inwestycja to prawdziwe wyzwanie, ale „do odważnych świat należy”. Trzeba licytować wysoko.

Osiedle Dworcowa III ma dwójkę radnych, którzy, jak Pan zapewnia, potrafią działać wspólnie. Na osiedlu Dworowa I i II jest kolejnych dwóch samorządowców. Czy cała czwórka zgodnie współpracuje z myślą o potrzebach Mieszkańców? 

Cała czwórka radnych z terenów spółdzielczych - Barbara Gryglewska, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Stusiński i ja - działamy razem, wzajemnie wspierając swoje pomysły. Tylko w taki sposób możemy forsować na forum Rady Miejskiej potrzebne do zrealizowania inwestycje, o które zabiegamy z myślą o Mieszkańcach spółdzielczych bloków.

Proszę wymienić te inwestycje. 

Pierwszą była przebudowa ulicy Malinowej. Asfalt zamieniono na kostkę brukową i zamontowano trzy latarnie ledowe. Wymieniono główny wodociąg zasilający osiedlę w wodę i wszystkie rury, doprowadzające wodę do każdego bloku. Wymieniona została kanalizacja, przechodzącą pod ulicą Jeżynową. 

W dalszej kolejności doprowadziliśmy do zmodernizowania ulice Jeżynową i Brzoskwiniową. Zamontowano wzdłuż nich oświetlenie ledowe i wybudowano również kanalizacje deszczowe. Nowe nakładki asfaltowe położone zostały na łączniku między ulicami Jeżynową a Północną (wzdłuż bloku Północna 4), jak również na łączniku między ulicami Brzoskwiniową a Północną. 
Całkowitej modernizacji doczekała się ulica Północna. Na całej jej długości powstały dodatkowe miejsca parkingowe, chodnik i ścieżka rowerowa. Odnowiona ulica zyskała energooszczędne, ledowe oświetlenie. 

Na wszystkie wymienione ulice zakupiono świąteczne ozdoby. Powiększono i rozbudowano plac zabaw dla dzieci. Wybudowano siłownię zewnętrzną dla dorosłych, a także boisko dla dzieci i młodzieży z osiedla oraz z Klubu Sportowego „Mszczonowianka”. Wszystkie osiedlowe ulice otrzymały, ponadto, nowe nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych. 

Wrócę jeszcze do współdziałania przywołanej wcześniej czwórki radnych. Tereny spółdzielcze nie są rozległe, ale mieszka na nich blisko trzecia część Mieszkańców Mszczonowa. Jak ta, w sumie nieliczna, grupa radnych z okręgów osiedlowych osiąga swoje cele w piętnastoosobowej Radzie Miejskiej? Jak przekonujecie pozostałych samorządowców do swych racji? 

Jeszcze raz podkreślę - cała nasza czwórka radnych z terenów spółdzielczych działa wspólnie dla dobra Mieszkańców naszych osiedli. Naszą maksymą jest hasło „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Mamy to szczęście, że mszczonowska Rada Miejska działa naprawdę zgodnie i merytorycznie ocenia potrzeby wszystkich okręgów. Dzięki temu udaje nam się godzić interesy wszystkich Mieszkańców miasta i gminy.

Jakie kolejne inwestycje, Pana zdaniem, powinny zostać wykonane na terenach osiedlowych?

W parku na Osiedlu Dworcowa III powinna powstać tężnia, a wokół niej nowe, dodatkowe ławki dla korzystających z inhalacji. Widzę również potrzebę budowy nowej fontanny, która spełniałaby rolę kurtyny wodnej w letnie, upalne dni. Wymiany wymagają kable energetyczne, zasilające stare, osiedlowe latarnie. Teraz awarie oświetlenia są stanowczo zbyt częste. Kulowe latarnie powinny zostać wymienione na nowe - ledowe. Widzę również potrzebę ustawienia w parku osiedlowym dwóch wiat rekreacyjnych, takich jakie stoją w parku przy kościele farnym. 

Na koniec dodam jeszcze o tej długiej listy nowy plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią piankową. Nie bez powodu wspominam o nowym placu, a nie o modernizacji obecnego. Nowa lokalizacja jest potrzebna, aby nie pozbawiać dzieci możliwości korzystania z miejsca zabawy na czas trwania inwestycji, a także podyktowana prośbami Mieszkańców pobliskich bloków, skarżących się na hałas. Wspomniane inwestycje pociągną, oczywiście, za sobą przebudowę alejek parkowych.

Na terenie miasta będzie budowany monitoring, czy obejmie on również tereny osiedlowe? 

Tak, oczywiście, kamery będą też na naszych osiedlach. Mam nadzieję, że tym samym zwiększy się poczucie bezpieczeństwa Mieszkańców. Skończą się włamania. Ograniczona zostanie ilość aktów wandalizmu. To niezwykle potrzebna inwestycja.

Czym ma być zapowiadane Centrum Aktywności Lokalnej? 

Budynek Centrum Aktywności Lokalnej powstanie w miejscu tzw. starej lecznicy przy ulicy Tarczyńskiej. Organizacje pozarządowe z gminy Mszczonów będą miały w nim swoje siedziby oraz wspólną salę posiedzeń. 

W tym samym budynku wygospodarowane również zostaną gabinety dla Lekarskiej Pomocy Doraźnej wraz z Ambulatorium Medycznym. Dzięki temu posunięciu Mieszkańcy będą mieli zapewnioną opiekę lekarską w nocy, a także w okresach świątecznych. Laboratorium medyczne pozwoli natomiast przeprowadzić na miejscu najpilniejsze badania, które pomogą lekarzowi postawić właściwą diagnozę. 
Dodatkowo, w CAL znajdzie się miejsce dla nowoczesnego zaplecza rehabilitacyjnego, z którego bezpłatnie (dzięki decyzji Rady Miejskiej i Burmistrza) tak chętnie korzystają również mieszkańcy Osiedli Dworcowa.


Potrzebę wykonania jakich, dodatkowych inwestycji zgłaszają jeszcze do Pana Mieszkańcy osiedli?

Wciąż słyszę o potrzebie przebudowy ulicy Tysiąclecia na całym jej odcinku tak, aby wybudować w jej ciągu maksymalną ilość nowych miejsc parkingowych. Podobnej przebudowy wymaga też ulica wewnątrzosiedlowa, łącząca ulicę Tysiąclecia z Dworcową. Tam także powinny się pojawić dodatkowe miejsca parkingowe. Brak ich wystarczającej ilości to naprawdę poważny problem, wymagający pilnego rozwiązania. 

Należy też rozsądnie zagospodarować teren przy nowym odwiercie geotermalnym, czyli działkę narożną pomiędzy ulicami Tysiąclecia i Maklakiewicza. Dzieciom z Osiedla Dworcowa I brak nowoczesnego i dobrze wyposażonego placu zabaw. Rozbudowy o żłobek wymaga Przedszkole Miejskie nr 1. Przypomnę, że jego pierwotna wersja powstała pod koniec lat 60. XX w. Inicjatorem budowy był jeszcze Poldres. 

Mieszkańcy zgłaszają, ponadto, potrzebę zadaszenia basenu sportowego na naszych Termach, aby dzieci mogły korzystać z nauki pływania przez cały rok szkolny. Potrzeb inwestycyjnych jest wiele - aby je zrealizować potrzeba skutecznego i zgodnego samorządu.


Tak jak pan wspomniał wcześniej „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Trzymam kciuki za realizację wspomnianych inwestycji. Dziękuję za rozmowę. 

Dziękuję bardzo.