Mszczonów ma 645 lat!
Rok 2022 to czas świętowania 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa. Przez całe dwanaście miesięcy odbywać się będzie szereg wydarzeń, które upamiętniają jubileusz centralnego ośrodka gminy. Główna impreza rocznicowa przypadała na sobotę, 28 maja. Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne świętowanie, początkowo zaplanowane w plenerze, przeniesiono do obiektu miejskiej hali sportowej.
Uroczystość symbolicznych urodzin miasta była poprzedzona wizytą na lokalnych nekropoliach, podczas której złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych burmistrzów Mszczonowa: Mariana Jackowskiego, Jana Ignacego Raczyńskiego i Franciszka Kumorskiego. Znaki pamięci pozostawiono również na przykościelnym, symbolicznym grobie Aleksandra Tańskiego – włodarza miasta rozstrzelanego 11 września 1939 r.
Jubileusz rozpoczęła popołudniowa msza święta w intencji Mszczonowa i mieszkańców całej gminy. Okolicznościową Eucharystię w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odprawili w koncelebrze dwaj proboszczowie lokalnych parafii - dziekan Tadeusz Przybylski i ksiądz Sławomir Tulin.
Po zakończeniu mszy świętej zaproszeni goście i mieszkańcy udali się do hali sportowej, by uczestniczyć w dalszej części obchodów. Tę rozpoczęła krótka opowieść o historii miasta. Jego dzieje zgromadzonym przybliżyli członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Barbara Gryglewska i Piotr Dymecki. W trakcie ich wystąpień można było zdobyć informacje o początkach miasta i tym, jak wyglądało życie jego pierwszych mieszkańców.
Do zgromadzonych kilka słów przygotowanych na tę okazję skierował również Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. W swoim przemówieniu przypomniał, jak wyglądało miasto w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
- Mszczonów był wówczas małym miasteczkiem, jakich w Polsce były setki. Nie wyróżniał się niczym szczególnym – zauważył włodarz gminy, by następnie wspomnieć o ówczesnym braku oświetlenia ulicznego, szpetocie budynków publicznych czy mniejszym obszarze, który zajmowało miasto. Opowieść o dawnym Mszczonowie poprzedziła krótkie podsumowanie bieżącego wyglądu i symboli rozwoju gminy.
Burmistrz Józef Grzegorz Kurek nie zapomniał o firmie FM Logistic, która zapoczątkowała pierwszą, miejską dzielnicę przemysłową, ani niezwykłych obiektach i innowacyjnych inwestycjach, wśród których wymienił: Suntago (największy zadaszony park wodny w Europie), Deepspot (najgłębszy basen dla nurków na Starym Kontynencie i drugi pod tym względem na świecie), Cornig (producent światłowodów) oraz Synektik (farmaceutyki). Na zakończenie włodarz podziękował wszystkim mieszkańcom za lata obdarzania go zaufaniem oraz przedstawił plany kolejnych inwestycji, mających na celu zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności.
Podczas uroczystości głos zabrał również Łukasz Koperski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie, który rozpoczął swoje wystąpienie od krótkiego rysu historycznego. Przypomniał, że 22 marca 1377 r. jest symboliczną datą. Właśnie ona widnieje na pierwszym dokumencie, w którym o Mszczonowie wspomniano jako o mieście. Autorem pisma był książę mazowiecki Ziemowit III, stąd też jemu zwyczajowo przypisuje się wyniesienie centralnego ośrodka gminy do jego obecnej rangi.
Kierujący pracami Rady Miejskiej zaznaczył, że tego dnia symbolicznie świętowana jest także druga rocznica. 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne niemożliwe było zorganizowanie obchodów okrągłego, trzydziestego jubileuszu tego wydarzenia, dlatego sobotnia impreza miała charakter podwójnie uroczysty. Przewodniczący Łukasz Koperski wyjaśnił też, że całoroczne obchody 645-lecia Mszczonowa to przygotowanie do okrągłej rocznicy w przyszłości.
W swoim wystąpieniu przedstawiciel Rady Miejskiej przypomniał również o tradycjach „małej Ojczyzny”, w tym tych rzemieślniczych, które sam kultywuje oraz o tych społecznych, których efektem jest nieustannie rosnąca liczba organizacji pozarządowych, działających na terenie Ziemi Mszczonowskiej. Przewodniczący Łukasz Koperski przypomniał także pokrótce o procesie ustanawiania nowego herbu, który, jego zdaniem, jest pięknym symbolem łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Na zakończenie podziękował wszystkim społecznikom, samorządowcom i mieszkańcom Mszczonowa, którzy przez wieki budowali miasto, będące bohaterem sobotnich obchodów.
Kolejnym punktem wydarzenia było wręczenie wyróżnień, które zostały nadane w ciągu minionych dwóch lat, ale z uwagi na ograniczenia niemożliwe było zorganizowanie uroczystej gali dla ich laureatów. Symboliczne grawertony i odznaki organizacjom oraz osobom indywidualnym przekazali przewodniczący Łukasz Koperski i burmistrz Józef Grzegorz Kurek. Tytuły „Honorowego Obywatela Gminy Mszczonów” uzyskali Jan Adam Maklakiewicz (pośmiertnie) i aktor Maciej Sylwester Maciejewski. Specjalny list okolicznościowy Małgorzaty Hadyńskiej, siostrzenicy kompozytora, odczytała dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beata Sznajder. Obecny podczas uroczystości aktor osobiście podziękował za otrzymane wyróżnienie podkreślając, że Ziemia Mszczonowska zawsze była i zawsze będzie mu bliska, dlatego bardzo chętnie odwiedza swoje rodzinne strony.
Podczas sobotniego wydarzenia wręczono także tytuły „Zasłużony dla Gminy Mszczonów”, które trafiły do organizacji pozarządowych: Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie, Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie, Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego, Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Uśmiech Dziecka” oraz Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Symbole wyróżnień odebrali przedstawiciel wymienionych zrzeszeń.
Tytułem „Zasłużony dla Gminy Mszczonów” uhonorowano również firmę FM Logistic, w imieniu której jego symbole odebrał dyrektor ds. wsparcia transportu w Europie Centralnej Andrzej Wacyk. Wyróżnienie to nadano również pośmiertnie długoletniemu kapelmistrzowi Orkiestry Dętej OSP Mszczonów Jackowi Zielonce. Symbole tytułu odebrali żona zmarłego Joanna Nowak-Zielonka i syn Artur.
Podczas obchodów 645-lecia miasta uhonorowano również osoby indywidualne. Tytułami „Zasłużony dla Gminy Mszczonów” wyróżnieni zostali także: Dariusz Bechcicki, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Osial, Andrzej Osiński, Waldemar Suski, Wojciech Szustakiewicz, Mirosław Wirowski, Roman Zabłocki i Marek Zientek.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski i dyrektor OSiR Michał Szymański na jubileuszowej scenie wręczyli stypendia Burmistrza Mszczonowa za osiągnięcia sportowe w 2021 r. Najliczniejszą grupę wyróżnionych stanowiły przedstawicielki Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Fresh”, uprawiające cheerleading sportowy, finalistki Mistrzostw Polski. Stypendium jako wyraz uznania dla tego osiągnięcia otrzymały: Laura Adamczyk, Anna Centkowska, Marta Chuchra, Aleksandra Czarnecka, Amelia Draniak (powołana do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata), Aleksandra Dropińska, Patrycja Grzelak, Katarzyna Hanszke, Aleksandra Krześniak, Amelia Owczarek (powołana do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata), Gabriela Owczarek, Julia Ścisłowska, Julia Szczepańska, Zuzanna Szymańczak, Anna Ziółkowska, Weronika Bajko, Antonina Banasiewicz, Zuzanna Chuchra, Hanna Hanszke, Katarzyna Malinowska, Martyna Nowakowska, Zofia Ośka, Aleksandra Sarwińska i Klaudia Zawistowska.
Oprócz mszczonowskich „Złotek” stypendium otrzymali również: Dawid Chyła (lekkoatletyka, finalista Mistrzostw Polski), Maksymilian Arak, Krystian Bałaciński i Dominik Soszalski (wszyscy reprezentujący hokej na trawie, powołani do kadry wojewódzkiej).
Świętowanie urodzin miasta nie mogłoby się obyć bez okolicznościowego tortu. Dwa ciasta ozdobione specjalnym napisem i zimnymi ogniami, podzielono wśród licznie przybyłych na uroczystość mieszkańców. Na uczestników czekała także pożywna grochówka.
Obchody jubileuszu 645-lecia nadania praw miejskich dla Mszczonowa zakończyła wspólna zabawa, do której zaprosiły dwa zespoły, doskonale znane nie tylko lokalnym miłośnikom muzyki i tańca. Jako pierwsza scenę podbiła grupa Mister Dex, która specjalnie dla zgromadzonych zagrała swoje największe przeboje w ramach cyklu spotkań „Wybitny mszczonowianin”. Po niej publiczność do tańca porwała kapela Sami Swoi, której występ zakończył jubileuszową imprezę.
Dagmara Bednarek, GCI